| Andwta a întrebat:

Bune! Asta e o intrebare pentru fete. Am dureri menstruale asa ca folosesc pastile, brufen, cipla de 400.
Doar ca acum trebuie sa iau 2 pastile ca sa imi treaca durerea. Si am observat schimbari, sa imi fac griji, e normal?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Daca iei constant un medicament, organismul tău incepe să se obișnuiască (virgulă) cu el, motiv pentru care efectele medicamentului slabesc in timp. Chiar daca ai marit doza, pe viitor organismul tau se va obisnui si cu noua doza si tot asa. Nu ai precizat ce fel de schimbari ai observat. Daca ai orice fel de ingrijorare legata de sanatatea ta, cel mai bine pentru tine e sa vizitezi un medic. Orice medicament cat de banal ar trebui luat la îndrumarea unui medic. Aglomerația e periculoasă. Oamenii ca noi, fără pregatire medicala, nu știu exact cum lucreaza medicamentele in organism si putem sa ne facem rau singuri fara sa ne dam seama.

| Andwta explică (pentru Atim):

A treia zi de menstruatie scurgerile se opreau, iar acum a treia zi am scurgeri ca in prima zi.

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La ce schimbări te referi?

| Andwta explică (pentru Andreeush):

Primele 2 zile aveam scurgeri, iar a treia aproape deloc, iar acum in 3 zi am ca in prima.
As incerca si alte pastile, dar stiu ca astea isi fac efectul repede. Durerea asta persista la 6 ore, pe mine ma doare foarte tare abdomenu, asa ca sunt nevoita sa folosesc pastile

| Andreeush a răspuns (pentru Andwta):

Nu te-ai gândit să mergi la un ginecolog?

| Atim a răspuns (pentru Andwta):

E normal sa existe niște dureri, dar suportabile. Daca spui ca durerile tale sunt foarte puternice si ca s-a si dereglat menstruatia, sigur e ceva in neregula. Poate un dereglaj hormonal, poate altceva. Cu pastile de genul asta doar faci direrile suportabile, dar nu rezolvi problema. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog

| Andwta explică (pentru Andreeush):

Nu accept.