| JustAKiss a întrebat:

Ce pastile sa iau pentru dureri menstruale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Algocalmin,NO-Spa e foarte bun, poti bea ceai de cretisoara, ajuta mult, stai in pat.
Moduri de a-ti usura durerile:
-maseaza-te usor cu palma pe burta pana se incalzeste;
-tine o sticluta cu apa calda pe burtica;
-fa cateva exercitii usoare de gimnastica.
Te pup!

11 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

No spa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paracetamol sau nurofen. Stai intinsa cu o perna pe burta, stai la caldurica.

| VampireBlood a răspuns:

Si calciul e bun.

| ioanaAn a răspuns:

Daca ai crampe puternice, poti incerca :
Nurofen Plus (ibuprofen şi codeină), 22 lei
Algozone Forte (paracetamol, cafeină şi codeină), 6, 5 lei
Solpadeine (paracetamol, cafeină şi codeină), 25 lei

Sursa: Tratamente pentru durerile menstruale | Unica.ro http://www.unica.ro/......ruale.html

| ang31989 a răspuns:

Antiagice (algocalmin)
Antiinflamatoare ( Ibuprofen, Ketorol)
Antispastice ( No-spa, scobutil)
De preferat ar fi sa iti alegi un antialgic sau un aniinflamator si un antispastic (ibu cu no-spa sau algo cu no-spa)

| JJ16 a răspuns:

Eu iau Marcofen 400... big grin P.S stai la caldurica :3

| Siegfried a răspuns:

Un "pumn" de Tusin Forte.

| lovelinusheuu a răspuns:

Paracetamol.

| tranquila0teq a răspuns:

Mie imi trece de la paracetamol dr depainde de la persoana la persoana. mai bine consulta-te cu mama ta sau cu o farmacista. funda?

| SoriSorina a răspuns:

Poti lua calciu sub forma de capsule (care se inghit) sau efervescent (il pui in apa). Sper ca ti-am fost de folos! Te pup!