| ILoveKG a întrebat:

Care e pana la urma adevarul? Vinul rosu ingrasa sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ungureanu90 a răspuns:

Băuturile alcoolice îngrașă. Un pahar de vin roșu are 150 de calorii.
Vinul roşu este o adevărată sursă de antioxidanţi, deci medicii chiar recomandă să bem un pahar pe zi, mai ales dacă este natural. În schimb, consumat în exces poate aduce probleme: de la dureri de cap până la creşterea tensiunii arteriale, ulcer sau chiar ciroză.

Cât despre calorii, acestea diferă în funcţie de tipul vinului. De exemplu, un pahar de 150 de mililitri cu vin roşu are 150 de calorii, cam cât doi biscuiți cu ciocolată, de exemplu. Vinul alb, în schimb, are în jur de 100 de calorii.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiu daca ingrasa dar stiam ca vinu`rosu ridica cocosu`.

| Bianca1001Bia a răspuns:

Un gram de alcool are o calorie, eu stiam ca un paharut de vin rosu este FOARTE FOARTE bun pentru corp, era in top 50 alimente sanatoase thinking

| ILoveKG explică:

Nu mi-ati raspuns la intrebare.