| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Care îmi poate spune simptomele anxietății depresiei, obsesiei de a suferi o boala fizica agitație permanenta palpitații etcetera..Cel mai bun răspuns are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa lași simptomatologia ca pasul următor este sa ti cauți tratament medicamentos. Nu ești medic și dacă vrei sa nu ai nevoie de consultul unuia, mai ales al unui psihiatru, găsește ți o ocupație mai interesanta. Psihiatria poate fi o pasiune benefica pentru studenții facultății de medicina.
Tu cauta sa excelezi în alte privințe! Soluția la problema ta este sa ti cauți o ocupație care sa te bine dispună, nu sa te streseze mai tare!

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Donsavas):

Tratament pentru frica? Singurul tratament pe care sa îl iau ar fi pentru tensiune îmi mai oscilează uneori..Am treaba ăsta de 1 an de zile.

| Donsavas a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Da, psihoterapia e cel mai bun tratament căci dacă muncești cu tine însuți, vei avea cele mai bune rezultate.

| Allex00 a răspuns (pentru Donsavas):

Pacintii initial sunt nevoiti sa viziteze psihologul( tratament cu ajutorul cuvintelor). In caz ca starea pacientului e medie, se recomanda un psihoterapeut( tratament cu ajutorul cuvintelor, terapiilor), iar atunci cand pacientul deja are o stare foarte proasta, se adreseaza psihiatrului( tratament medicamentos).
In cazul autorului, e benefic sa viziteze psihologul sau psihiterapeutul/ autovindecarea, prin intermediul cuvintelor, adica autoinsinuarea.

| Porcusorul a răspuns:

Daca ai palpitatii, TA oscilatorie fara explicatii cardiologice si teama permanenta de anumite boli (anxietate), poate fi vorba de o distonie neurovegetativa. Consulta un psihiatru care sa-ti ofere, daca e cazul, un diagnostic clar.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Porcusorul):

Am făcut Ekg-uri și mi s-a spus ca nu e nimic în neregula..nu știu dacă ti-am spus ca totul a pornit de când am fumat dintr-o tigare electronica și după câteva minute palpitații stări de leșin etc..toată lumea îmi spune ca e ceva psihologic dar nu-mi intra în cap odatalaughing

| Alexutza27 a răspuns:

Buna! Eu am avut aceleasi stari ca tine in urma cu cativa ani, doctorita de familie mi-a spus ca am atacuri de panica (tot asa obsesia de a suferi de vreo boala fatala.) si m-a trimis la psiholog. Nu m-a ajutat absolut de loc aveam impresia ca femeia aia rade de mine cand ii spun ce stari am si imi inrautatea situatia. cred ca starile trec de la sine dupa ceva timp(pentru ca nu am urmat nici un tratament nici psihologic nici medicamentos), dificila e perioada in care te confrunti cu ele. eu incercam sa imi tin mintea ocupata, sa gasesc persoane cu care sa vorbesc. am imcercat nenumarate metode ceaiuri yoga muzica relaxanta plimbari, nu m-a ajutat nimic. Pur si simplu au trecut. M-a ajutat sa citesc pe alte forumuri ca si altii au trecut prin asta si acum sunt perfect in regula. asta am incercat sa fac si eu aici

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Alexutza27):

Mulțumesc.ce fel de simptome fizice aveai?

| Alexutza27 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Imi era greata, imi simteam inima in gat, aveam momente cand imi batea foarte tare, nu puteam dormi (din cauza fricii si a gandurilor), palpitatii. cam asta. Intr-o seara am facut febra si credeam ca am sindromul socului toxic si eram sigura ca voi muri. pare amuzant acum cand imi amintesc dar stiu cum e. incearca sa nu te gandesti, sa iti mentii mintea ocupata cu orice