| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele negative ale masturbarii la baieti dar cele pozitive?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Efecte negative: Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative. Din punct de vedere religios as putea spune ca devine o patima de care nu te mai poti dezlipi, un viciu. Ca si drogurile, fumatul, bautura. E mai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate, nesiguranta si neincredere in tine, izolare fata de prieteni. Sunt doar cateva motive pentru care e bine sa nu faci exces de zel.
Efecte pozitive:Fii propriul tau sexolog
Pentru a sti ce iti place cand faci sex, trebuie sa iti cunosti mai intai corpul. Trebuie stii cum reactionezi la anumiti stimuli, ce iti starneste pofta si ce te face sa ajungi pe culmile marelui "O". Iar acest lucru il poti face cel mai simplu masturbandu-te.
Masturbarea previne cancerul
Multe dintre rezultatele cercetarilor arata ca masturbarea poate reduce riscul de cancer, in special in cazul barbatilor. Este foarte important ca ei sa ejaculeze si sa nu-si retina materialul seminal in prostata. Barbatii care ejaculeaza de cinci ori pe saptamana au cu o treime mai putine sanse sa dezvolte cancer de prostata.
Masturbarea te poate ajuta sa devii un amant mai bun
Un barbat care nu se sfieste sa se masturbeze, intelege mai usor cum functioneaza corpul lui si, astfel, isi poate controla ejacularea. El va sti cum sa citeasca semnalele corpului care ii spun ca e pe cale sa ejaculeze si acest lucru ii va permite chiar sa prelungeasca momentul.
Cea mai eficienta si mai frecventa tehnica este cea asa-numita "stop/start", care poate fi de mare folos si in timpul actului sexual. Prin masturbare, un barbat invata sa-si asculte si sa-ti controleze corpul, ceea ce il va transforma cu siguranta intr-un amant grozav in ochii partenerei.
Sursa: arta iubirii.wordpress.com
Bafta!

5 răspunsuri:
| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Ai grijă că îți crește păr in palmă

| Sexualitate a răspuns:

Aici, doar câteva. Pozitive: un mijloc de autocunoaştere fizică şi psihică - efectuată cu moderaţie şi inteligenţă, poate fi de folos în gestionarea tensiunii erotice, ca act pregătitor în vederea actului sexual ca atare (al coitului); mijloc de disipare a tensiunii erotice, în absenţa unei partenere sau când se constată dezacorduri de interes erotic între parteneri (altfel spus, ea este mai puţin interesată de sex decât el). Negative: masturbarea insistentă (repetată chiar de mai multe ori în cursul unei zile, cum li se întâmplă unor adolescenţi) poate duce la surmenaj, dificultăţi de concentrare, apatie; dacă devine o practică în sine, curentă, ce exclude coitul, poate fi un element nefast ce poate provoca tendinţa individului de a se izola, de a nu comunica (eventual, şi fiindcă e posibil să se afle sub presiunea unei vinovăţii implicate de această practică), de a evita femeile; masturbarea poate genera şi instaurarea ejaculării precoce, întrucât interesul tânărului care se masturbează este, de regulă, de a obţine cât mai rapid plăcerea maximă, şi nu de a-şi doza cât mai eficient tensiunea sexuală, cum e cazul în privinţa coitului; abuzul poate duce şi către masturbarea compulsivă (altfel spus, respectivul nu se poate controla şi e tentat să se masturbeze oricând şi oriunde).

| solumaam a răspuns:

Negative - faci bataturi in palma, te stropesti pe pantaloni.
Pozitive - nu faci copii, nu mai cheltui cu fetele pe la cofetarii, poti colecta sperma si sa o vinzi la o banca de sperma, vei avea alte sentimente fata de mana pe care o folosesti laughing

| Apm a răspuns:

Efecte negative:-risti sa ramai cu ochelari,trebuie sa inveti sa te barbarestibig grin in palma
efecte pozitive:-o seara singuratica devine pasionala,scapi de coshuri,iti imbunatatesti relatia cu mana,devi ambidextru, faci muschi, inveti lucruri noi SI CE-A MAI TARE...NU MORI VIRGIN

| taichimaster45 a răspuns:

Masturbarea este un viciu,si a asta nu o spun din punct de vedere religios,masturbarea este o pierdere de energie colosala,sperma are un potential energetic urias,contine substante deosebit de pretioase pe care organismul trebuie sa o produca,acum dai seama daca masturbezi sa zicem de trei ori pe zi cu pierdere uriasa de sperma,organismul tau trebuie sa faca eforturi suplimentare uriase sa refaca aceasta substanta,plus pierderea de energie vitala sau "chi " este enorma,dupa masturbare sau dupa o partida de sex,barbatul este knock out,se prabuseste fara energie,trebuie o zi doua sa se refaca energetic,unii medici zic ca masturbarea e buna la depresii,evident,dar tot asa e bun si alcoolul sau drogurile,toate sunt placeri scurte si "antidepresive",dar dupa ei vine prapadul,hahahaha,pai frate la sportivii care au antrenori cunoscatori le este strict interzisa sa pierda sperma prin sex sau masturbare inainte de meciuri,cu cateva zile inainte,oare de ce? un mare boxer profesionist, zicea inainte de meciuri ca se ruga ca adversarul sau sa faca cat mai mult sex inainte de meci, stia el ce stia, pierderea de sperma este o pierdere enorma de energie vitala, chinezii stiau asta de acum 2000 de ani ei au inventat constinenta sexuala adica sa faci sex fara sa ejaculezi,e greu dar se poate invata,plus femeia va fi foarte fericita,hahahaha,masturbare fara sa ejaculezi nu prea poti face,pur si simplu nu vei rezista,masturbarea este ca drogul,la inceput o poti controla dar apoi va creste si va pune stapanire pe tine,ca un monstru,si nu mai scap de el,majoritatea barbatilor casatoriti masturbeaza in ultimul hal vizionand filme porno pe net sau pur si simplu poze de femei pe facebook etc.,masturbarea in zilelele de azi cu ajutorul internetului a devenit un flagel,un drog,prin care milioane de oameni se nenorocesc singur,si acum eu nu vorbesc din punct de vedere religios,adica ca vei ajunge in rai sau nu, raiul si iadul sunt relative, si e putin probabil ca din cauza masturbarii vei ajunge in iad, dar cu siguranta iti distrugi viata si sanatatea, sistemul imunitar