| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt primele semne ale depresiei şi cum se manifestă depresia? Nu că aş trece printr-o depresie dar am un prieten şi a trecut recent printr-o despărţire. numai iese din casă şi numai vorbeşte cu nimeni aproape, e într-o depresie?
Cine îmi explică cât mai bine ce-i această "boală". îi dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Depresia e atunci cand acea persoana care sufera de ea :
- crede ca nu mai are nici un rost in viata
-nu-i mai pasa de nimic
-are ganduri sinucigase
-plange in fiecare zi si noapte
-nu mai vrea sa vada pe nimeni
-nu mai are chef sa faca nimic
-crede ca viata lui e un dezastru si nu mai are pentru ce sa traiasca
-mereu vede partea goala a paharului
-are complexe de inferioritte
-crede ca nu va reusi sa duca o viata decenta

| syd2 a răspuns:

Depresia clinică este o stare mentală de tristețe/amărăciune care persistă pe perioade îndelungate.

Simptome care durează mai mult de două săptămâni și de o severitate care începe să împiedice desfășurarea normală a activităților zilnice deja semnifică depresie clinică.

Se presupune că doar o mică parte din cei care suferă de depresie ajung să conștientizeze această afecțiune și să se supună tratamentului corespunzător. Motivele sunt frica de stigmatizare socială, orgoliul personal și ignoranța.

Spre deosebire de credința populară, chiar și cazurile de depresie severă pot fi tratate medical și vindecate.

Se estimează că în anul 2020 depresia va deveni a doua cauză de dizabilitate la nivel mondial, după afecțiunile cardiovasculare. În prezent, boala afectează aproximativ 121 milioane de oameni pe glob.

| vaporwave a răspuns (pentru syd2):

dragut copy paste

| Croampa a răspuns:

Din cauza unei depresii ajungi sa urasti totul chiar si pe tine insusi, unele cazuri sunt asa de grave ca persoanele respective se sinucid, de asta trebuie sa mearga la psiholog pana nu e prea tarziu

| Suck a răspuns:

Depresia? Pai scade puterea de concentrare, dispare increderea de sine, are o viziune negativa asupra lumii, apr insomniile, dispare pofta de mancare si slabeste considerabil in greutate... dar acest diagnostic il poate pune doar un psihiatru, acestea sunt doar niste simptome.

| giony54 a răspuns:

Da este in depresie dar incurajat de prieteni si scos in societate ii trece.Trebuie discutat mult cu el sau sa mearga la un psihiatru.

| Nawiz a răspuns:

Nu vorbesti cu nimeni, plangi mereu si se poate chiar sa se sinucida sad