| Safire17 a întrebat:

Care sunt simptomele apendicitei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

SIMPTOME APENDICITA
Acestea sunt variate insa prezinta anumite caracteristici:
- durerea - are initial sediul in epigastru (capul pieptului) si periombilical, pentru ca ulterior sa-si modifice sediul in fosa iliaca dreapta, frecvent iradiind la nivelul membrului inferior drept; durerea este de intensitate diferita si variabila de la un stadiu la altul; daca initial are aspectul unui disconfort abdominal, ulterior poate deveni intensa si chiar cu aparare musculara (abdomenul devine tare la palpare)
- inapetenta (lipsa poftei de mancare), greata, varsaturile, constipatia sau diareea sunt alte simptome care pot aparea
- subfebrilitatea este posibila - febra nu foarte ridicata.
In anumite cazuri poate evolua foarte rapid fara simptome reprezentative, motiv pentru care prezentarea la medicul specialist este o urgenta; aceste cazuri sunt reprezentate de pacienti cu terapii imunosupresive utilizate in transplantele de organ si in anumite afectiuni, bolnavi cu HIV, bolnavi de diabet zaharat, afectiuni neoplazice in tratament cu citostatice, pacientii obezi.
In cazul localizarilor pelvine a apendicelui la aceste simptome se mai pot asocia tenesme rectale (crampe) cu diaree.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Durerea abdominala dreapta este simptomul clasic al apendicitei. Despre acesta, dar si despre alte simptome de insotire ale durerii poti citi aici http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta

| Safire17 explică:

Byanca, deci, mai clar, daca e sa am apendicita trebuie sa ma doara in capul pieptului, sa n-am pofta de mancare, greturi, constipatie, diaree si sa am febra dinaia intre 37. 7si38.5, diabet nu am, obeza nu-s, HIV nu am. Cand spui "varsaturi" te referi neaparat ca trebuie sa vomit sau doar ca am senzatia (ca nu este neaparat sa vomit)? Iti multumesc mult! pup!

| Ancuta7878 a răspuns:

Te doare burta. Vomiti. Esti ametit/a. Crede-ma ca am fost operata de apendicita. happy

| AdinaELA a răspuns:

Buna! Din cate stiu, nu neaparat trebuie sa te doara in partea dreapta, jos.De multe ori durerea se lasa pe picior sau chiar in partea stanga.Am auzit de un "truc" cum ca, daca sari pe calcaie si te doare in zona apendicelui, atunci este foarte probabil sa fie apendicita.Alte simptome ar mai fi febra, greata, lipsa poftei de mancare.Totusi,mergi la medicul de familie cat de curand pentru ca este o problema care poate deveni grava.El te va consulta si isi va da seama despre ce este vorba.Si,este bine de stiut, daca te doare in partea dreapta/stanga jos, nu este doar vorba de apendicita. Poti avea probleme cu rinichii-iti spun din proprie experienta.Bafta si multa sanatate!

| anonimul9156 a răspuns:

Eu am avut apendicita si tin minte ca ma durea ficatu rau.asta cred ca e cel mai clar simptom