| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele apendicitei sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai din cate stiu eu ca prim simptom ar fi durerea in partea dreapta a abdomenului, durere care mai apoi se duce in jos pe picior. Daca ai apendicita ar trebui sa inceapa imediat sa te doara partea dreapta a abdomenului daca incepi sa sari sau sa alergi. Apoi alte simptome sunt greturi si stari de voma, senzatia ca trebuie sa mergi mereu la toaleta, crampe, si pur si simplu nu poti sa mergi, daca apendicita e mai grava poti avea febra mai puternica si constipatie. Si daca apendicita nu e tratata la timp intervine peronita adica apendicele se sparge iar toata infectia din el ajunge in sange, sistemul imunitar nu poate sa " lupte" eficient deoarece infectia e prea mare si e in sange si daca nu se intervine in maxim 48 de ore se ajunge la moarte.o si ca sintome peronita se detecteaza foarte usor deoarece durerea in partea dreapta a abdomenului e inspuportabila, vomiti, nu te poti misca. scuze ca ti'am dat info si despre peronita dar poate te intereseaza si asta.
Sper ca te'am ajutat.

6 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

AddaBuzz inainte sa iti pui singura un diagnostic si sa iti creezi o obsesie mai bine ai scrie aici simptomele sau si mai bine ai consulta medicul de familie.

| tenshi261 a răspuns:

+ umflarea abdomenului;
+ febra;

| EmiiLoveYou a răspuns:

Care sunt simptomele apendicitei?

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

| Paulhd98 a răspuns:

Eu am avut si sunt cam asa: o durere foarte mare de burta dupa ce te culci sau ce faci de doare in partea dreapta daca nu te duci la spital se agraveaza si poti sa mori