| Amely21 a întrebat:

Cât timp durează să se vindece un herpes? Cu ce se dă ca să treacă mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Are dreptate cu tot ce a spus cel de dinaintea mea. Aciclovir si iti dai de 3-4 ori pe zi si iti trece in 6-7 zile, masezi usor crema si vei observa ca isi va schimba culoarea in galben pentru ca herpesul elimina niste lichid. Dupa maxim 1 ora de la aplicare tamponeaza crema cu un servetel curat si lasa 30 minute sa respire zona apoi aplica iar crema. Iar dupa ce iti trece rana de la herpes mai da-ti inca 2-3 zile ca sa dispara complet roseata...am avut herpes acum 1 luna si cam asa l-am vindecat. big grin

| GPA a răspuns:

Herpesul te poate chinui chiar și două săptămâni, fiind cauzat, evident, de o viroză (boli produse de virusuri), de virusul herpetic adică, în cazul tău, varianta HSV1 a virusului herpetic (infecția fiind prezentă la nivel facial). Pentru a accelera procesul de vindecare poți consuma alimente bogate în vitamina C, poți utiliza apă de gură cu proprietăți bactericide (antibiotice) sau creme (alifii) pentru piele, o cremă ușoară pentru față este crema de gălbenele. Sunt foarte sigur că alimentația bogată în vitamine (îndeosebi multă vitamina C), igiena cavității bucale și folosirea cremei de gălbenele vor diminua considerabil efectele virusului herpetic, timp în care corpul tău dezvoltă anticorpii necesari "luptei" cu virusul.

| Amely21 explică (pentru GPA):

Eu vreau să treacă, cât mai repede, ce pot sa fac? Am auzit că, usturoiul e foarte eficient și dispare peste noapte, dar eu îmi pun deja de vreo 3 zile usturoi și încă nu a dispărut.

| GPA a răspuns (pentru Amely21):

Ți-am răspuns mai sus cu ce ai putea face, n-ai citit răspunsul?

| Amely21 explică (pentru GPA):

Deja am o coajă galbenă, dar se desface singură? Sau cum trece? Știu că nu e bine să o rup. Și cum să fac sa se ducă, cât mai repede?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu aciclovir. Dai de 2-3 pe zi în acel loc unde o apărut herpesul timp de 5-7 zile și trece. E bine sa consumi și multe mere pentru imunitate în tot acest timp. Din cauza imunității scăzute, a stresului, răcelii apare. Costa 12 lei la farmacie. Dacă nu poți pune și pasta de dinți acolo, dar cel mai bun e aciclovir.