| Elena1234456 a întrebat:

Cate kcal are un strudel de mere de la patiserie? Este ok sa mananc daca tin regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa mananci asa ceva daca tii regim. cand tii regim nu mananci nimic cu zahar sau aluat. in niciun caz combinatia de aluat cu zahar

| BlackRose03 a răspuns (pentru suntserios):

Nu conteaza ce mananci cat timp nu depasesti numarul de calorii stabilit. Poate manca un strudel, o ciocolata intreaga si paste intr o zi ca nu s-ar ingrasa. Asta daca sa zicem ca si-a stabilit 1500kcal, deficit 1000kcal. In acest caz un strudel are undeva la 400kcal/150g, o ciocolata milka 100g are 500kcal si 100g paste intre 300 si 600kcal. Ceea ce este numarul de calorii stabilit. Daca ar consuma 2000kcal de fructe/legume/carne ar fi desigur mai bine pentru organismul lui si sanatate pe termen lung, dar s-ar ingrasa sau greutatea ar ramane neschimbata. Unii ar sustine ca zaharul se depune, deci conteaza ce consumi. Ceea ce este o aberatie. Conteaza strict numarul de calorii consumate, intr-o masura prea mica depozitarea. Ca daca ii dai la corp doar prostii nu le mai depoziteaza, sunt folosite pentru energie ca caloriile "bune". Prin 2013 oamenii vad ca erau fixati mai mult pe ce consuma un individ si nu realizau ca doar deficitul caloric conteaza, fie ca consumi fainoase sau fructe.

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ioii nu mananca patiserie, eu nu am mancat ani de zile si cred ca am slabit si din cauza asta. Mai bine iti faci un mar copt acasa.

| BlackRose03 a răspuns (pentru BiuL):

Nu slabesti daca nu mananci patiserie. Slabesti daca ai deficit caloric. Tu cand mancai patiserie consumai in cantitati mari posibil si fiind bogate caloric normal ca te ingrasai.

| mixxjim a răspuns:

Nu este ok sa mananci patiserie, nu ar trebui sa mananci nimic ce contine faina iar produsele de patiserie sunt contraindicate si fara regim, e faina cu multa grasime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Are 205.4kcal.
http://calorii.slabute.ro/calorii-strudel-mere.html
Nu este "OK" la regim!
Te pup!

| W1z4rd a răspuns:

205.4kcal happy
Poti manca ce vrei, cat timp nu mananci peste programul de regim stabilitwinking

| poateEU a răspuns:

Nu conteaza cate calorii are, conteaza ca are COCA CARE ESTE INTERZISA LA ORCE FEL DE REGIM, deci nu ai voie

| roby23 a răspuns:

450 kcal la 100 g. Recomandat ar fi sa mananci maxim unul.

| biutza1997 a răspuns:

Are destul de multe deoarece e ca si painea doar ca are mar si cand ti regim nu poti sa mananci paine doar daca e prajita si si asa doar putina nu iti recomand produse de patiserie daca ti regim. funda?

| HaKid a răspuns:

Nu,nu este ok. Ori ti regim ori nu mai ti!