| TechnoCocktail a întrebat:

Sa zicem ca eu am Rata Metabolismului Bazal ( RBM) = 1686.60 kcal / zi. Si eu mananc cam asa :

-Mic dejun 400 Kcal

-Gustare 200 Kcal

-Pranz 350 Kcal

-Gustare 200 Kcal

Cina 300 Kcal

In total vin 1450 Kcal/zi.Am facut asta cu aproximatie dar totusi intrebarea e daca la Pranz mananc un covrig umplut cu gem sau o chestie de la patiserie sau in locul unei gustari mananc un baton lion care are 200 Kcal ma voi ingrasa? Oricum totul nu va depasi 1686.60 kcal / zi. Nu am inclus si sportul ( Cardio+Sala 3 zile pe saptamana). Mentionez ca nu vreau sa slabesc. Vreau sa ma mentin! Multumesc! Cel mai bun raspuns are funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Psychic a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord cu regimul asta, cum ca la micul dejun trebuie sa te imbuibi cu mancare, pentru ca organismul de abia s-a dezmortit, merge incet si tu deodata il pui la munca silnica...Lasa batoanele alea cu zahar ca nu is bune de nimic.Cum ai determinat ca ai RBM=1686.6? Nu cred ca are cum, mai ales ca atunci cand faci ce ai spus, cardio+sala, el ajunge si la 4000/zi cred.

| TechnoCocktail explică (pentru Psychic):

Am 16 ani, 62 kg, su 1, 76 inaltime. am zis ca nu am inclus sportul. si am calculat pe net RBM. stiu ca nu sunt bune dar imi plac chestiile astea ...sunt copil laughing

| Psychic a răspuns (pentru TechnoCocktail):

laughing