| TechnoCocktail a întrebat:

Sa zicem ca eu am Rata Metabolismului Bazal ( RBM) = 1686.60 kcal / zi. Si eu mananc cam asa :
-Mic dejun 400 Kcal
-Gustare 200 Kcal
-Pranz 350 Kcal
-Gustare 200 Kcal
Cina 300 Kcal

In total vin 1450 Kcal/zi.Am facut asta cu aproximatie dar totusi intrebarea e daca la Pranz mananc un covrig umplut cu gem sau o chestie de la patiserie sau in locul unei gustari mananc un baton lion care are 200 Kcal ma voi ingrasa? Oricum totul nu va depasi 1686.60 kcal / zi. Nu am inclus si sportul ( Cardio+Sala 3 zile pe saptamana). Mentionez ca nu vreau sa slabesc. Vreau sa ma mentin! Multumesc! Cel mai bun raspuns are funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dodo1530 a răspuns:

Depui, din punctul meu de vedere, mult prea mult efort pentru a te mentine, adica daca doreai sa slabesti...
Daca are aceeasi valoare, de 200kcal, nu ar ingrasa.
Ai grija ca daca scapi intr-o zi la mai multe... kcal o faci de cacao ca se depune, mai ales daca nu faci sport in acea zi.Iti vorbesc din propie experienta si iti doresc de asemenea muult SUCCES!

| argebit a răspuns:

Pentru slabire iti trebuie cu 25-30% mai putine calorii pe zi decat ce poti arde in mod normal. Ideea e ca daca te duci la limita cu calculele, s-ar putea sa ai surprize mari, in sensul ca iei calorii de unde nu te astepti! Le iei din sucuri, din bere, din covrigi etc. Mai e un factor care imi ridica intrebari: de unde stii atat de exact rata metabolismului bazal? Ti-ai facut o evaluare de sanatate? Daca da, de ce nu ai mers pe mana unui consultat? Intra si pe www.SlabescUsor.ro, poate gasesti solutia :-)