| anonim_4396 a întrebat:

Ccainele vecinului meu mi-a muscat un porc de 200 si ceva de kg acum 2 ore si sangereaza intruna, am chemat si un medic vetelinar si a spus ca isi revine, dar tot sangereaza...ce sa mai fac? FUNDAA

Mai rezista pana maine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Rezista. Pune-i un bandaj compresiv pe rana. Daca ai in apropiere o farmacie de unde sa poti lua Fitomenadiona (vitamina K), da-i sa bea 1 fiola (poti imbiba lichidul in ceva pe care sa-l manance, niste malai, ceva).

| CryChristiAN a răspuns:

Curata-i rana. Spala in primul rand rana, dupa care tine STRANS zona ranita cu un bandaj sau o carpa imbibata in alcool, sau iod.
Pare cam ciudat, dar functioneazahappy.
Si sa mai ai si o carpa, dar cu apa sa fie si o schimbi la interval de 5 minute.
Dar ai grija sa fie curate.

Sanatate si sa te bucuri de elhappy.

| FastAndFurious a răspuns:

Suna veterinarul, stii ca e si o vorba legata de cat sangereaza porcii.
Vezi ce iti spune el.
Daca nu era turbat cainele, mai bine il tai daca tot mai sangereaza. Oricum l-ai fi taiat de sarbatori cred.

| anonim_4396 explică (pentru FastAndFurious):

La ora asta sa il tai?sad
Am dat si 2200 de lei pe el...