| cristina4you a întrebat:

Ce e maseaua de minte? cum se manifesta? si cand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Ce este maseaua de minte?
Este al treilea molar si are rolul de a mesteca, de a taia si de a faramita alimentele pe care le consumam. Fiecare arcada dentara e compusa din doi incisivi centrali, doi incisivi laterali, doi canini, patru premolari si patru molari, care sunt dispusi simetric. La unele persoane se adauga si maselele de minte, care in mod normal sunt in numar de patru, insa altii sunt mai norocosi si au trei, doua sau o masea de minte.
Evolutia maselelor de minte
Inca de la varsta de 8-10 ani se poate observa la radiografie prezenta sau lipsa maselelor de minte. La 12 ani coroana este formata. La 17-18 ani radacinile sunt dezvoltate, ceea ce corespunde varstei medii a eruptiei. La 25 de ani, 90% din maselele de minte, avand suficient loc pe arcada matura, incep sa iasa. Insa la unele persoane, acestea apar mai tarziu sau chiar deloc. Nu este nicio tragedie daca nu apar deloc, statisticile arata ca 20-25% din populatie nu are mugurele acestui dinte. Oamenii de stiinte considera ca omul viitorului va avea un numar redus de dinti, maxilare mai mici, iar maselele de minte vor disparea.

1 răspuns:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Este ultimul molar si apare intre 17-25 de ani. Nu este o regula aparitia ei, multi oameni nu o au.
Simptomele aparitiei:
-umflarea ganglionilor limfatici pe partea unde este pozitionata
-gingile umflata si dureroasa
- durere puternica la cald sau rece
-durere la mestecaea alimentelor
-durere pe canalul auditiv pana la ureche
Aparitia maselei de minte dureaza intre 9 luni si 1 an si jumatate. Este recomandata scoaterea ei pentru ca din cauza pozitionarii le cariaza si pe cele din jur foarte usor. Maseaua de minte se curata foarte greu din cauza pozitionarii sale.
Sper ca te-am ajutat!
Fundita?