| mihai_8334 a întrebat:

Ce exerciții sa fac pentru a ma recupera dupa operatia de hernie de disc cervicala
M-am operat de hernie de disc cervicala pe data de 27.08. 2014 și as dori sa stiu si eu ce sa fac pentru a ma recupera.
1. Unde sa ma duc
-la ce medic/specialitate
2.Ce exerciții sa fac pentru a ma recupera
3.Ce as putea sa fac din aceste exerciții
a) flotari
b) genuflexiuni
c) abdomene
d) alergări ușoare de 15 minute
e) exerciții cu o gantera de 5 kg
f) mișcare/încălzire timp de 30 de minute.
4.Ce greutate maxima pot ridica
5. Dupa ce perioada pot intra într-un ritm normal
Doctorul nu mi-a explicat absolut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RaduDavid a răspuns:

Mergi la un doctor specialist mai bun, mai renumit.
Nu ai voie sa faci nici un exercitiu din cele spuse, doar sa te plimbi si sa conduci, poate foarte usor cu bicicleta dar mai buna ar fi o plimbare.Parerea mea este sa mai stai jumate de an.cu cat mai mult timp stai, cu atat mai repede te refaci.
Eu iti sugerez sa mergi la un control la un doctor specialist si sa te consulte, doar atunci dupa consultatie vei afla clar ce ai voie si ce nu.