| anonim_4396 a întrebat:

Ce facem cand ne ardem cu ulei incins sau cu fierul de calcat? Ce punem pe arsura? Si ce facem ca sa nu ne ramana semn dupa vindecare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Garantat 100% pui pe arsura miere! Tii timp de 10 minute! Nu te va mai ustura, nu se face basica, nu ramane semn! Sanatate!

13 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Pui o compresa de alcool pentru a nu se face acea basica, apoi ungi locul respectiv cu miere de albine, tinctura de propolis si unguent de propolis cu aloe.

cristian
| cristian a răspuns:

Poti folosi produsul Bioteracor daca nu vrei sa ramana cicatrice.

| LoryM22 a răspuns:

Daca ati suferit o arsura, trebuie sa amestecam imediat un galbenus de ou cu o lingura de unt pana la consistenta unei maioneze, apoi punem amestecul pe un tifon curat si il aplicam pe locul afectat. Durerea trece neintarziat, plaga cicatrizandu-se foarte curand.

| mioara a răspuns:

Te ungi cu margarina

| DenissaDeea a răspuns:

Este un sprey la farmacie care vindeca in cateva ore si nu ramane semne dupa vindecare(l-am folosit eu cu ceva timp in urma dar nu ii mai stiu denumirea sprayului exact)intreaba la farmacie si sigur iti va spune, e foarte bun si nedureros...

| nadia a răspuns:

Se pune imediat sare fina... fara sa te dai cu apa, vezi ca ustura dar trebuie sa rezisti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am ars cu fierul de calcat acum 2 ani dar am pus repede sare si in ziua de azi nu mi-a ramas nici o cicatrice...Sau mai poti folosi spuma de la sapun.La fel e f buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt cristian si nekane: sprayul este f bun dar se numeste Bioxiteracor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bioxiteracor. E foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va ungeti cu pasta de dinti lasati pana se usuca apoi indepartati usor cu apa rece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Miruna:mama s-a ars cu ulei incins si a folosit o crema de galbenele cu propolis

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din experienta dezinfectati cu xilina, puneti solutie de betadine si ungeti cu miere de albine. Mierea calmeaza cel mai bine.

| Daniela_Karmen_1972 a răspuns:

Te dai cu sare, nu pui niciodata apa ca se umfla sau rosie sau sos de rosii daca ai prin preajma.