| Andreeaioan115 a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu imi mai amorteasca mainile? (remedii naturiste)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mergi la un medic sa găsești cauza

| Doja a răspuns:

Cum iti amortesc? In ce conditii? Mai simti ceva in zonele respective? Pe ce degete simti amorteala cel mai des?

Foloseste https://www.zygotebody.com/ ca sa vezi exact ce nervi sunt afectati.

| Andreeaioan115 explică (pentru Doja):

Asa pe moment imi amortesc, si simt o slabiciune sad sunt foarte trista

| Doja a răspuns (pentru Andreeaioan115):

In functie de zonele care iti amortesc inseamna ca nervii tai sunt presati in anumite zone.

Daca poti inca sa iti misti mainile, si situatia este doar temporara inseamna ca poti recupera.

Ai avut vreun accident la gat, durere in zona gatului/umerilor pe partea cu mana care amorteste?

| Andreeaioan115 explică (pentru Doja):

Nu,am 16 ani, insa cu medicamente bune imi vor trece aceste simptome?

| Doja a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu. Trebuie vazut un neurolog si un kinetoterapeut bun.

| Doja a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ca sa iti raspund mai pe larg, problemele de amorteala sunt de cele mai multe ori de natura fizica. Adica ai un muschi tensionat care trage un os sau un cartilaj si preseaza un nerv.

De-aia daca dormi pe mana te poti trezi cu ea amortita, pentru ca ai taiat atat circulatia, dar ai si presat nervul. Sau daca cineva te loveste in cot intr-un anumit punct vei simti "fulgere" prin degete.

Vestea buna este ca daca gasesti zona cu problema exista exercitii care pot rezolva aproape oricare caz, cu suficienta rabdare. Nu exista medicamente care sa-ti miste oase sau muschi.

De-aia zic. du-te la un neurolog, vezi exact unde e problema si in principiu lucrurile se pot rezolva cu kinetoterapie. Evita chiropractorii.