| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă beau 1-2 energizante pe zi? Iau xanax și doar așa pot sa eschivez somnul pastilele astea cred că și un cal ar adormi. Are ceva dacă beau zilnic energizante? Sau ce ma sfătuiți să iau sa nu mă ia somnul de la xanax în afara de cafea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Si pe ce baza Iluminati2k20 este analfabet functional? Da niste argumente, ca el trece prin ceva prin care tu nu treci, zici ceva ce nu se potriveste, ti se zice ca nu zici bine si ti se spune si de ce (pe verificate), tot tu te superi fara sa zici "ia ma ala, ce zice? Ia sa vad eu... daca eu nu zic bine? Ia ma zi sa vad si eu despre ce e vorba"
Asa face un om inteligent.
Eu nu am zis ca esti de vina ca nu stii, sau ca esti nu stiu cum, dar invata, asculta, verifica, nu o tine in prostie cu o chestie aiurea.
Eu multe pareri mi le-am schimbat cand mi s-a aratat ca parerea mea e proasta.

Hai sa facem un experiment, te bagi? La pariu de 500 Euro cu martori, vrei sa testam niste depresogene pe matale? Sa simti temporar ce simte iluminati, sa te vad eu cu gandirea si cu alea, cum scapi, sa vrei sa fi normal, sa ai alimentatia alimentatiei alimentatiilor si sa fi bine.
Si nu poti sa minti ca esti bine, ca vei sta asa fara nici o motivatie, nu vei mai avea prea multa energie, nu vei mai avea chef de mare lucru, o sa ai o anxietate de te va tampi.
Te si platim, functioneaza si repede! Depresogenele sunt inversul antidepresivelor, pe soricei a mers.
Coboara nivelul de serotonina in primul rand, apoi dopamina, endorfine si noradrenalina.

Acuma problema este ca risti sa ramai asa! Nu se stie chiar sigur daca efectul este temporar, dar daca zici ca depinde de noi si atat, nu te temi, nu? Sau?
Cunosc medici, ne jucam daca vrei.

34 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Am zis, nu e rau ca nu stia despre, dar e rau ca stiam sigur ca nici nu vrea sa invete, o tine pe a lui neargumentat, asta este deosebit de rau.
E exact cum ar vb de o mancare pe care n-a mancat-o niciodata si nu stie ce face si ce efecte are acea mancare, sa zica ca e buna, ca n-are gustu cutare, pai nu merge.

| Mosotti a răspuns:

Sa comenteze asa cum stia, apoi sa intrebe sa afle de ce zicem ca nu zice bine, asa trebuia sa faca. Nu zic ca este prost, ca nu e bine sa ne insultam, dar zic ca nu a procedat corect. Nu suporta sa fie contrazis, sa stie altul mai multe ca el, sa constate ca nu are mereu dreptate, si de aia nu intreaba si o tine pe a lui.
Ca daca intreaba s-ar putea ca argumentele date sa-i arate ca nu are dreptate, si la nivel inconstient nu accepta asta, mai bine sa nu stie ca nu are dreptate, ca sa creada ca are.

Un raspuns ok chiar daca nu vroia sa afle ceva, era "ok, sigur poate aveti dreptate ca ati trecut prin asta, a fost doar o parere, dar imi asum sa gresesc", si atat.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred că poate să îți mai răspundă l-am pus la ignore. Se vede că ai studiat ai ceva cunoștințe dobândite. stima și respect!

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Lasa ca-mi raspunde pe discord poate, o sa-l intreb eu acolo. Dar poate ca o fi zis asa nu ca nu stie, ci ca probabil a considerat ca ai zis tu doar asa, ca ai anxietate cum multi altii zic "aaa am depresie", si de fapt n-au, si daca ar fi stiut ca e pe bune, n-ar fi zis asa, nu stiu.

Am studiat omule ca am trecut prin chestii urate de tot, am fost nevoit, de 10 ani tot am studiat (ca si diabetul, ca mama are), ma consultam cu medicii, dadeam si eu pareri, si ei, de multe ori faceau cum ziceam eu, ma intreba cum am gandit si dadea reteta cu aia, voiam sa-mi revin.
Am testat cam tot ce se putea testa si med din afara care nu-s la noi, si multe.

Pai si fobia sociala e tot tulb anxioasa! E anxietate sociala.
Si daca nu merge seroxat se putea testa alte SSRI, asa se face, se putea testa Serlift sau Cipralex, la unii merge unul, la altii altul, nu e generalizata treaba.
Cu atat mai mult ca zici ca ai si depresie, era mai potrivit un SSRI.
Da, nu ti-a mers anxiar ci xanax, vezi? Ca si la SSRI.
Si anxiar si xanax e benzo, dar la unii merge anxiaru, la altii xanaxul.
Benzodiazepinele chiar uneori pot agrava depresia!

Ai si depresie inseamna, ca de multe ori omu poate avea anxietate fara depresie dar si invers, insa uneori are si una si alta.
E un cerc vicios, depresia poate alimenta anxietatea prin faptul ca te face sa nu mai poti face unele chestii care trebuie sa le faci, ca nu mai ai chef de una si alta si asta te sperie.
Anxietatea la randu ei da depresie poate, ca nu iesi afara ca ai teama sociala, nu iti convine asta si te intristezi.

Poti sta asa daca esti bine, dar daca vrei sa scapi de energizante si de riscul tolerantei (sa urci doza pentru acelasi efect), poti incerca alt medic care sa incerce si celelalte.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Am luat și cipralex nu m-a ajutat, eu știu ce am de făcut că sa scap măcar de anxietate.

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Deci nu te-a ajutat nici cip, cat ai luat ca timp si ce doza? Ar mai ramane serliftul.
Apoi ar ramane una din astea si doza mica de antipsihotic gen zyprexa sau seroquel.
Ar mai fi si Trittico, si ala e bun pentru anxietate, e antidepresiv si anxiolitic in doza mai mare, si sedativ in doza mica.
Ar mai fi remeronul, dar ala cam sedeaza si urca pofta de mancare, insa la unii nu.

Mai sunt scheme, depinde de medic.
Treaba e daca iti e bine cu xanaxu si te simti bine, si cu energizantele alea, trebuie sa intrebi si medicul cum e cu energizantele

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Bai nene ce le ști laughing o sa incerc sa las energizantele și să schimb medicul. Da xanaxul mă calmează da și adoarme, anxiarul e prea slab. 4 luni am luat cip și nu am sesizat vreo ameliorare a anxietății.o pastila pe zi luam cred că 10 mg

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Pai eu am studiat cam orice medicament din asta, pe ce receptori actioneaza si ce face. Da, cip-ul era de 10 mg pastila. Medicu meu zicea ca daca in 30 zile nu e nici un efect, nu e bun acel medicament.

| LPCTSTR a răspuns:

Nus'h man, incearca sa fii normal, lol.
Zici ca esti posedat ca fanaticii religiosi, daca nu se roaga de minim 3 ori pe zi, vine apocalipsa... te-ai gandit pana acum sa lasi toate prostiile si sa incerci sa fii normal, adica scularea la 7, stingerea la 10/11, 3 mese pe zi, alimentatie echilibrata, fara xanax, fara energizante, fara cafea, samd?

Este destul de la mintea cocosului ca tu nu ai un stil de viata sanatos si, deci, suferi in urma prostelor tale decizii.

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am incercat fara pastile da am o anxietate gravă știu că pastilele fac rău da nici fara ele nu pot da nu iau zilnic xanax

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Te minti singur, ti-a mai zis cineva asta?

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Psihiatru mi-a zis, de abia pot ieși din casă, am fost la specialist acreditat, nu m-am autodiagnosticat singur

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Si crezi ca nu este altceva dincolo de capabilul tau? Ca poti sa ignori anxietatea?
Dar e musai sa stai sub umbra unui concept, care-ti devine principiu de viata si dependenta de existenta.

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sa ghicesc ca si depresia e doar un concept si depresivii is ratati ca nu vor sa fie fericiti? laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Numai un gram de anxietate dacă ți-aș da te asigur că nu puteai ieși din casă e o boala nu un concept și nu ai cum sa o ignori nici controla decât cu xanax ignorantule

| LPCTSTR a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu pot intelege ce-i depresia daca nu am asa ceva.
Insa, aparent, dintr-o discutie anterioara cu un user reiese ca am un fel de depresie... pe care eu cumva o ignor, deci zic eu ca trebuie sa fii destul de obiectiv in gestionarea propriei vieti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Eu nu am definit anxietatea drept un concept, ci am lasat liber arbitru de interpretare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Extraordinar, un gram de anxietate... ca limba nu ne oferea o metoda mai buna pentru gestionarea cantitatilor.
Si daca ti-as da eu un "gram" de perspectiva obiectiva, te asigur ca nu mai stateai pe TPU sa ne aburesti cu imbecilitati precum "Ce se întâmplă dacă beau 1-2 energizante pe zi? Iau xanax", ci ai fi fost deja pe Wikipedia intelegand ce-i aia "glucuronolactonă".

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Tu ai anxietate, normal ca ai nevoie de tratament, trebuie sa tratezi anxietatea, nu stiu daca e tocmai potrivit xanaxul, insa pe moment ajuta, intr-o ora isi face efectul. Nu poti sa nu tratezi, ca se poate agrava si sa devina mai greu de tratat.
Benzo nu prea sunt date pe termen mai mare de 3 saptamani, ca pot da dependenta si toleranta, sunt cam periculoase.

Nu ar trebui sa se intample nimic daca iei energizante in afara ca vei deveni dependent de ele, adica cand nu vei mai consuma energizante, vei fi mai blegit, dar nu este 100 % sigur ca se va intampla asa. Dar mi se pare aiurea ce faci cu energizantele, nu e bine.

Dupa mine don doctor a cam gresit, eu incercam intai cu Spitomin ca anxiolitic, ala nu poate provoca dependenta si toleranta ca benzodiazepinele, isi face efectul in minim 3 saptamani de cand si inceput sa iei, dar e okey de luat pe termen lung, si nu da somnolenta ca benzo.
Se iau 3 pe zi a cate 10 mg, asta e doza standard.
Daca nu o lua cu spitominul in maxim 2 luni, dadeam un antidepresiv SSRI care e f bun pentru anxietate si fara depresie. Nici ala nu da somn si somnolenta, nu da dependenta si toleranta, insa alea cam taie functia sexuala. Insa si asa merita, macar sa scapi de anxietate de tot, ca daca trat merge, o sa scoata trat dupa un timp si ramai bine.

Prietenu meu a luat spitomin la indemnul lui! Medicu a zis "mda, bine, hai sa incercam", nu a venit el medicu cu ideea.
I-a dat, i-a mers, acum e bine fara, dupa 2 ani de trat.
Recomand o vizita la un medic sau alt medic si sa spui de spitomin! Ca daca nu ma consultam eu cu prietenu sa spuna, nu ii dadea, i-a dat alta prostie Valdoxan care doar rau ii facea.
Fa asta mai repede.

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ai trecut prin probleme de genul, nu ai facut nici medicina, nici psihologia, dai niste pareri din afara fara sa fi in locul omului sa stii ce simte, deci nu zici bine, eu care am studiat domeniu, am si trecut prin asta, am avut contact cu medici, dosare vazute si altele, stiu ce zic. Trebuie sa ia tratament!

Nu mai zice asa, ca multi se iau dupa asta, nu-si mai iau tratamentul si dupa aia dau de dracu asa cum se si intampla.
Nu are nici o treaba nici cu aia nici cu ailalta, are treaba cu faptul ca are o vulnerabilitate genetica si s-a declansat boala de fapt, asta e adevarul.

Da, cu energizantele si mie mi se pare aiurea, ca poate deveni dependent de ele, agitat, puls mai ridicat, ar trebui sa renunte la ele.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu stie el mai, a zis asa o parere neavizata, e subiectiv Dog, nu intelege cum cineva poate fi altfel ca el, el crede ca toti au creierul lui care e okey, nu a trecut prin astea, nu a studiat domeniu, deci asta este. El oricum nu a facut o alegere sa fie normal, el e de la sine asa, asa cum un anxios depresiv de la sine nu e bine, nici Dog nu poate sa faca sa se simta rau la comanda, si nici iluminati nu poate sa fie bine la comanda.

Nu e problema ca na, omul nu stie, si a dat o parere, insa e periculos pentru ca unii abia asteapta sa auda asta sa nu ia tratamentul, si apoi se imbolnavesc mai rau.
Are o scuza ca nu stie, dar n-ar avea scuza daca nu vrea sa stie, si si-ar sustine parerea fara vreo baza reala medicala.
Nici eu nu stiam la inceput, dar am intrebat, am cerut argumente si altele.

Iluminati are nevoie de un trat bun ca sa-si revina si apoi sa ramana bine fara trat, asta e adevarul, si am zis ce trebuie sa faca, sa se duca la medic sa zica de Spitomin, sa vedem.
Ca ia energizante nu e bine, ca ia xanax iar nu prea vad okey asta din cauza riscului de dependenta si toleranta, desi sunt oameni care nu fac asta nici dupa 5 ani.

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vorbești în necunoștință de cauză se vede că habar nu ai ce e depresia sau anxietatea nu e nici o imbecilitate, imbecilitate sunt presupunerilor tale eronate despre anxietate se vede că habar nu ai ce e te asigur că dacă o aveai știai și numai aberai cu concepțiile tale laughing ești pe dinafară rău bolile psihice daca nu sunt tratate se agravează cronicizează cam așa cum e și prostia la oameni că tine care habar nu au de medicina

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E apatie ce ai tu nu depresie habar nu ai cei aia depresie e o boala grava neurodegenerativa te face praf și îți afectează creierul permanent daca nu o tratezi.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Da i-am zis de spitomin da o zis că nu e bun pentru anxietatea mea așa că mi-o dat anxiar nici ăla nu e ok anxietatea e severa numai cu xanax o pot calma

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

O spune "bolnavul psihic"? Bine atunci, sa fie cum zici matale.
"Se vede ca..." gradinito, iti urez un somn odihnit la noapte.

Ma rog, treaba ta, nici nu te-ai stresat sa intelegi ce-am scris, sau macar sa gasesti contextul.

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Mai bine ai grija de tine că nici tu nu ești prea normal ești imatur la vârsta ta trebuia să fi însurat sa ai familiei copii tu nu ai nimic deci și tu ai ceva probleme... Perfect nu e nimeni mai ales pe situ asta

| Bruno92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu nu aveam probleme da mă îmbârligat un gunoi la niște țigani și na... Ști cum sunt țiganii. Eu nu am avut probleme niciodată cu anxietatea da mai sunt și de ăștia care fac rău ăștia sunt cu adevărat bolnavi psihic nu eu care îmi văd de treabă mea și nu deranjez pe nimeni. Daca ii cubosteai pe psihopatii aia crede-mă că nici tu nu erai mai bine că mine poate erai intr-o situație mai rea internat la spital de psihiatrie.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Nu este treaba ta daca sunt insurat sau nu, nu-mi stii trecutul.
Esti patetic.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bruno92):

Mai bine intr-un spital de psihiatrie decat sa discut cu un arogant nesimtit.

| Mosotti a răspuns (pentru Bruno92):

Exact asta i-a zis si medicul prietenului meu! "Nu e bun pentru anxietatea mea", insa noi i-am pus intrebarea "De ce nu e bun? De unde stim pana nu incercam?", l-am spart.

A dat! Acum am citit si eu ca nu se da pentru anxietati prea puternice, insa ce sa zic, ar fi meritat incercat.
Iti zic cum era la prietenul meu ca sa iti dai seama de nivel, daca e asa sau mai rau la tine deci:
Nu dormea bine, avea ganduri anxioase, mai agitat, isi facea tot felul de scenarii nasoale si avea frica de la alea, se amplifica mai tare, treptat nu mai avea chef de nimic, nu se mai bucura de nimic.

Insa pentru anxietati severe se da oficial SSRI-uri antidepresive, nu pricep de ce n-a incercat asa medicul tau, ca sa nu te ia somnolenta, sa nu risti dependenta si toleranta.
O tii cu xanax, nu e problema, insa sa nu mai iei energizantele alea ca nu prea e in ordine, aparent e ok cum am zis ieri, dar real nu prea e, agiti creierul, poate urca tensiunea, pulsul, obisnuiesti corpul asa, cine stie ce se intampla cand nu o sa mai iei.
Plus ca ele pot sa amplifice uneori anxietatea!
Acuma nu stiu ce planuri are, cat sa iei adica cat timp, ca apoi sa scoata si sa ramai bine, sau nu pune problema de vindecare el?! Si vrea sa iei mereu?

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am fobie sociala nu tulburare anxioasa. Pai Mio dat să iau anxiar da nu e bun observ doar că xanaxul e ok. deci când stau in casa nu am nimic și nici probleme cu somnul doar când ies afară mă simt aiurea mă ia cu tremurat și transpirații.

| Bruno92 a răspuns (pentru Mosotti):

Mio dat seroxat da nu își face efectul e foarte puternica anxietatea da am impresia că și depresia o alimentează

| Mosotti a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si pe ce baza Iluminati2k20 este analfabet functional? Da niste argumente, ca el trece prin ceva prin care tu nu treci, zici ceva ce nu se potriveste, ti se zice ca nu zici bine si ti se spune si de ce (pe verificate), tot tu te superi fara sa zici "ia ma ala, ce zice? Ia sa vad eu... daca eu nu zic bine? Ia ma zi sa vad si eu despre ce e vorba"
Asa face un om inteligent.
Eu nu am zis ca esti de vina ca nu stii, sau ca esti nu stiu cum, dar invata, asculta, verifica, nu o tine in prostie cu o chestie aiurea.
Eu multe pareri mi le-am schimbat cand mi s-a aratat ca parerea mea e proasta.

Hai sa facem un experiment, te bagi? La pariu de 500 Euro cu martori, vrei sa testam niste depresogene pe matale? Sa simti temporar ce simte iluminati, sa te vad eu cu gandirea si cu alea, cum scapi, sa vrei sa fi normal, sa ai alimentatia alimentatiei alimentatiilor si sa fi bine.
Si nu poti sa minti ca esti bine, ca vei sta asa fara nici o motivatie, nu vei mai avea prea multa energie, nu vei mai avea chef de mare lucru, o sa ai o anxietate de te va tampi.
Te si platim, functioneaza si repede! Depresogenele sunt inversul antidepresivelor, pe soricei a mers.
Coboara nivelul de serotonina in primul rand, apoi dopamina, endorfine si noradrenalina.

Acuma problema este ca risti sa ramai asa! Nu se stie chiar sigur daca efectul este temporar, dar daca zici ca depinde de noi si atat, nu te temi, nu? Sau?
Cunosc medici, ne jucam daca vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| cat1mai1repede a răspuns:

Eu zic sa iei bataie (am auzit ca te tine treaz daca e buna)