| tigtrfgfcyhf6yf6 a întrebat:

Ce se poate intampala daca esti racit cateva luni consecutiv? Am auzit de la cineva ca se poate croniciza sau ceve de genul.Este adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Racelile repetate si netratate corespunzator se pot complica.Din boli acute pot deveni cronice.De ex o tuse care nu trece, de o perioada lunga de timp se cronicizeaza si atunci poate semnala o boala pulmonara grava. Aceste complicatii pot fi prevenite sau opri progresia lor mergand la medic intotdeauna la primele semne de boala.

| tigtrfgfcyhf6yf6 explică (pentru Raniia):

Cam in cat timp?

| Raniia a răspuns (pentru tigtrfgfcyhf6yf6):

Daca faci bronsite acute repetate, plamanii slabesc cu fiecare caz de bronsita acuta, devin mai sensibili si se ajunge la bronsita cronica sau astmatiforma.Plus ca, daca nu sunt tratate corespunzator si la timp sau daca fumezi complicatiile apar si mai repede.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Poti face o ciroza foarte puternica si in conditi mai rele ....chiar muri! Bunicul meu a murit in urma unei ciroze!

| BogdanLuca a răspuns:

Ciroza PisicutzaCenusie? Ce prostie ai in cap!