| ErzaScarlet a întrebat:

Ce sunt hemoragiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce postezi de două ori?
Ți-am răspuns.
http://dexonline.ro/definitie/hemoragie
Pa, pa.

| ErzaScarlet explică (pentru Legiuitoarea):

Mersi:*

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ErzaScarlet):

Bună.
Cu plăcere. O seară plăcută.
Pa, pa.

| Chαяtreux a răspuns:

Scurgere de sange din vase

| Empathizer a răspuns:

Scurgeri de sange dintr-un vas de sange rupt. Exista hemoragii fiziologice, normale, cum e hemoragia menstruala, si hemoragii patologice, anormale, cum ar fi sa-ti curga sange din nas sau sa te tai la deget si sa curga sange. In unele cazuri, sangerarea nu se exteriorizeaza in afara corpului si nu vezi efectiv sangele (de exemplu, daca ai un accident si faci ruptura de splina, se produce o hemoragie interna).

| ErzaScarlet explică (pentru Empathizer):

Mersi:X

| Empathizer a răspuns (pentru ErzaScarlet):

Cu placere. Sper sa fi intrebat doar de curiozitatehappy

| ErzaScarlet explică (pentru Empathizer):

Da

| CryChristiAN a răspuns:

Sunt scurgeri de sange care nu se opresc la timp.
Este gresit spus, ''hemoragie de sange'', pentru ca hemoragia deja inseamna ''scurgere de sange''.

| RainboyDash a răspuns:

Hemoragiile sunt scurgerile de sange dintr-un vas de sange rupt. Daca hemoragia este abundenta se ajunge chiar la deces. Daca este exterioara e mai usor de contralat ins adaca este interioara e nevoie de interventie chirurgicala