| Sonyaaynos a întrebat:

Ce vitamine trebuie sa iau ca sa nu-mi mai cada parul? multumesc frumos si dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Iata vreo 2-3 solutii (unele mai scumpe din pacate):
1. Masti de par, balsam, spuma, fixativ aruncate "pe fereastra" si schimbarea samponului cu marca Vichy (intre 30-50 lei tubul de 200 ml, dar isi merita banii - incerci ca la samponare sa folosesti mai putin sampon decat cel obisnuit. Va curata destul de bine si va dura si mai mult).
2. Clatirea parului cu infuzie de ceai de frunza de nuc. Lasi frunzele de nuc la uscat, dupa care le poti toca daca vrei. Pui apa la fiert cu frunzele si le fierbi pana ce scade un pic apa. Lasi ceaiul sa se raceasca dupa care te clatesti cu el (fara a mai clati parul cu apa dupa aceea) si il lasi sa se usuce natural.
3. Incearca sa folosesti cat mai putin uscatorul de par si/sau placa si sa nu te mai vopsesti (in cazul in care o faci).

Toate solutiile sunt testate de mine si functioneaza foarte bine, avand in vedere ca eu am parul natural (nevopsit). Sper sa-ti fie de folos

| AliGab a răspuns:

Imi cer scuze ca primul meu raspuns nu a fost o indrumare spre vitamine, dar de cele mai multe ori cauzele externe duce la procesul de cadere a parului.
Ca o completare: Ceaiul de frunza de nuc se poate consuma si intern cu aceleasi proprietati (impotriva caderii parului). Tot ca ceaiuri mai poti face ceai de galbenele si macese.

| AliGab a răspuns (pentru AliGab):

*...cauzele externe duc la...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cele mai bune vitamine contra caderii parului sunt:
Vitamina A, Acidul folic(vitamina B12),Vitamina D, Vitamina C, Vitamina E.
1.Vitamina A, alimente recomandate:
-mango;
-portocale;
-cartofi dulci;
-morcovi;
-bostanel.
2.Vitamina B, alimente recomandate:
-cartofi;
-banane;
-carne de vita;
-cereale;
-fasole;
-piept de pui;
-faina de ovaz;
-cotlet de porc.
3.Vitamina C, alimente recomandate:
-kiwi;
-guava;
-ardei rosu;
-portocale, lamai, stafide.
4.Acidul folic se gaseste in:
-linte gatite;
-papaya;
-mazare congelata sau fiarte;
-sparanghel.
Vitamina E, alimente recomandate:
-cereale;
-ulei de floarea-soarelui;
-migdale;
-ulei de porumb;
-ulei de soia.
Vitamina D, alimente recomandate:
-Toate lactatele posibile!
Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa!

| MotorheadEngland a răspuns:

Draga mea,

Iti recomand cu mare incredere Biotina C Plus. Poti arunca o privire aici: www.premiumvitae.com/nutrilite-biotina-c-plus/.
Este un produs special conceput pentru a intretine sanatatea unghiilor, parului si pielii. Are efecte extraordinare de la primul flacon. Contine colagen si vitamina C.

Poti lua maxim 3 tablete pe zi. Este sigur, natural si fara efecte secundare.

| mirazul a răspuns:

Salut! vitamina D e foarte buna contra caderii parului, insa poti face niste masti pe baza de ulei de ricin si ulei de masline, e foarte bun! succes!