Abh
| Abh a întrebat:

Cei care ati purtat sau purtati aparat dentar fix, vi s-au slefuit dintii ( pentru a crea un spatiu interdentar) fiindca erau prea ingramaditi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

O cauti pe Tundenana,este medic stomatolog, nu stiu daca mai intra pe TPU, dar ii trimiti un mesaj.http://www.TPU.ro/utilizator/wqke

daca smaltul este pilit, nu dauneaza rezistentei dintilor?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se pilesc dinții, ei trebuie îndreptați fără a le aduce atingere.
Pa, pa.

Abh
| Abh explică:

Nu ma refer la curatarea dintilor inainte de lipirea brachetilor, ci la slefuirea smaltului interdentar pentru a creea un spatiu intre dinti( sunt prea ingramaditi).

Abh
| Abh explică:

Zazu, exact la asta m-am gandit si eu cand am "fugit" de stomatologul care a vrut sa-i faca fiicei mele asa ceva.

| mgtow a răspuns:

Eu am cunoscut persoane cu aparat dentar fix si nu aveau acel spatiu interdentar pentru ca acel aparat are ca scop sa uneasca dintii si sa-i lase drepti in ordine.

| Unicucebeea a răspuns:

Nu nu mia s-a intamplat! Miau curatat dintii si cam atat...mi lau pus si gata! NU stiu daca asa se face dar mi se pare ciudat ca tia slefuit dintii( nu i-as lasa sa faca asta cu dintii meilaughing ) oricum mai intreaba alti medici stomatologi si ei iti vor da un raspuns concret.

| KlaraWeiss a răspuns:

Nu, dar mi s-a pus un aparat mobil care sa creeze aceste spatii, cu suruburi care trebuiau rotite o data la 5-7 zile. Pe care nul-am prea purtat, desi trebuia purtat 24 de ore din 24. Uite asa arata: http://www.google.ro/......tp?/imgres

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Suze, seamana mai mult cu asta albastru, dar fara sarma de metal din fata: http://orto.rvp.ro/......ate-mobile

| mariap2011 a răspuns:

Intra pe www.imperialdent.ro si intreaba acolo. vei primi un raspuns direct de la sursa, adica de la un medic stomatolog (chiar daca nu esti pacienta lor. eu am fost la ei cu alte probleme si sunt foarte multumita de rezultate.

| roxycool a răspuns:

Buna!
si ew port aparat dentar si da s-au slefuit
pa!

| roxycool a răspuns:

Si s-au slefuit un pic

| wwwAnonimawww a răspuns:

Da da. si eu am purtat, si tot asa.o fost nevoie sa imi slefuiasca un pic.straight face!