| frum a întrebat:

Cum naiba sa slabesc? Mananc putin si doar atunci cand mor de foame. Nu mananc fast food deloc,mananc supe, tocanite, mancare gatita. Insa ma ingras, ma umflu la fata vazand cu ochii. Am 86 kg si 1.70 inaltime. Nu ma mai suport pentru ca nu imi mai sunt bune aproape deloc hainele cu care umblam nu de mult. Singura greseala este ca beau constant cate un pahar de vin/bere. Adica cam zilnic. Si de asta nu ma prea pot lasa momentan date fiind anumite circumstante.
Voi cum ai slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Mancarea gatita nu e reteta a succesului cand vine vorba de slabit, nu stiu cine ti-a zis asta dar te-a mintit.

Trebuie sa afli care e necesarul tau caloric zilnic pe siteul de mai jos.
https://www.csid.ro/calculator-calorii

Iar apoi sa verifici cate calorii are fiecare din alimentele consumate intr-o zi cu siteul de mai jos.
https://calorii.oneden.com/

Apoi te asiguri ca in fiecare zi mananci mai putine calorii decat ti-a zis primul site ca ai nevoie ca sa te mentii, cu cat mananci mai putine cu atat slabesti ami repede.

PS: trebuie sa incluzi calculezi caloriile tuturor chestiilor care le manaci, inclusiv uleiul in care prajesti ceva, inclusiv fructele si legumele etc

PS2: Ca sa nu pierzi prea multa masa musculara trebuie sa te asiguri ca manci cam 1g de proteine per kiglogram de masa corporala, in cazul tau macar 80g de proteine pe zi.

PS3: un KG inseamna cam 7000 de calorii (in teorie), deci cand diferenta insumata pe o anumita perioada intre necesarul tau caloric si ce ai consumat e de 7000 inseamna ca ai scazut cam un kg.

PS4: nu incerca sa slabesti mai mult de un Kg pe saptamana pentru ca e prea mult si nu o sa rezisti in ritmul ala, concentreaza-te sa slabesti incet si sigur.

spor :)

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nici eu nu ma suport ca am luat o pereche superba de adidasi pentru ciclism de pe net (si am dat bani grei pe ei, ca sunt plini de tehnologii), din aceia cu sistem de prindere pe pedale, dar cu care poti merge si normal, si, desi nu imi faceam probleme cu privire la marime, ca erau 44, si eu am fix 43, 5, am descoperit ca dupa cateva ore de purtare ma string de ma dor picioarele sa mor. Ce sa fac, sa tai un pic din degete?☺
Poate ca nu trebuie sa slabesti. Daca vrei sa o faci doar pentru haine, mai bine nu. Fiind inalt, nu cred ca cele 86 de kg se observa prea mult la cei 1, 70 m ai tai.
Daca chiar vrei, mai lasa "tratamentul" cu berea deoparte. Se zice ca berea ingrasa. E un adevar, e plina de complexul de vitamine B, iar unele din ele sunt responsabile de aportul energetic din organism. Eu am avut o bautura din plante de la Nutrilite, care continea cateva B-uri, si cand eram f obosit, imi dadea refresh total.
Si fa si tu ceva miscare mai serioasa, ca sa arzi ce depui.

| frum explică (pentru cristi202):

Sunt fata, no. Credeti-ma ca se observa kg...

| cristi202 a răspuns (pentru frum):

No, daca esti fata, e mult mai bine.
Dincolo de imaginea modei, acel "must have" 90-60-90, care eu cred ca e o mare timpenie, caci avem dreptul sa fim diferiti, mici, inalti, slabi, grasi, cu forme sau fara, si chestia asta te face sa te simti obligata sa arati altcumva decat esti, ceea ce e o greseala imensa, orice fata arata superb atita timp cit nu se complexeaza si se accepta asa cum e ea. Am cunoscut fete plinute, una chiar f plinuta, care au avut curajul sa fie ele insele asa cum erau, si nimeni nu baga in seama ca erau plinute. Prima mea prietena nu stralucea de frumusete, unii ziceau ca e urita, dar avea o inima de aur, ce trecea dincolo de ce vedeai cu ochiul, ramas surprins cand am mers la ea la job, un job public vazind ca era foarte populara in zona. Oamenii nu se uita neaparat la "ambalaj", cit la continut, daca exista continut, trec de ambalaj, dar daca lasi continutul deoparte complexindu-te mereu de cum arati, atunci se vor uita la ce se vede.
Hai sa iti spun un secret al nostru, al baietilor. Era mai bine sa ti-l zica o fata, dar o fata nu ti-l va zice. De regula, baietilor le plac formele la o fata. Chiar daca ti s-au mai rotunjit formele, baietii nu au nimic impotriva, ei le vor aprecia. ☺

| Liviu a răspuns:

Eu fac la ochii totu.Mananc ce vreau, si sunt atent sa nu depasesc.Succesu? Pastele fainoase te fac cat un bou. Vorbesc din xperienta unu-i fost bou, actual vitelus laughing haha. Avusesem 125 de kg, acum am 95.Am dat jos, dar mna, pieli lasate, vergeturi, chestii din astia normale.Ideea e ca se poate daca vrei.Trebuie doar sa nu bagi in tine dupa ora 6 seara.Eu mananc si dulce, mananc si fainoase, dar acum sunt la mentinere.Ca sa poti slabi trebuie sa fi in deficit calori.Eu 4 5 luni cat am tras tare nu pusesem in gura nici un suc, doar juma de pahar de pofta, sau rar o eugenie happy

| valentingb a răspuns:

Un pahar de vin pe zi nu te îngrașă.
Contează ce mănânci, cât mănânci, și cât consumi.
Organismul e foarte eficient. Îi dai combustibil și el îl arde. Ce nu arde, depozitează.
Ca să consume din depozit, trebuie să ii dai insuficient combustibil.
Cu cât faci mai mult sport cu atât consumi mai mult (si să nu uităm de creier, cel mai mare consumator de energie din corp)
Prin urmare, mănâncă puțin, mănâncă lucruri fără valoare nutritivă mare, și fă sport.
Nu te poți îngrășa dacă nu adaugi mai mult combustibil decât arzi. Ai grijă la "gustărele", dulciuri și grăsimi. Pieptul de pui e bun, pulpa de pui are piele-e rea. Ok?
Vorba lui Doru Octavian Dumitru: Femeile se îngrașă cu aer! Aerul din casă, e așa, stătut. Stă, se îngrașă, și când îl inspiră femeia, se îngrașă și ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu slabesti asa repede, iar cei care au slabit repede au facut o prin operatie, inel gastric unica solutie.

| RAY a răspuns:

Trebuie invatat,inteles un stil de viata alimentar sanatos,o viata sanatoasa,asta cere timp,vointa,ambitie si informati de calitate apoi sa le aplici in viața ta,dietele nu funcționează, vei slabi apoi te vei ingrasa, iti recomand o carte despre metabolismul uman, alimentatie sanatoasa, trebuie sport facut zilnic, incepi cu mers pe jos 30 min in primele 5 zile urmate 10 minute de alergare si apoi tot mai mult,sa ti cont de calori,linitarea portilor de mancare, recomand un cantar care sa iti spune rata metabolica, grasimea, apa, repet nu diete

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum naiba sa slabesc? Când spui naiba, aceasta înseamnă dracul.
Așa că îl invoci pe el.
Încearcă așa. Cum Dumnezeu să slăbesc?
Mănânc supe. Nu mai mânca supe,
Tocânițe. Nu mai mânca tocănițe.
Mâncare gătită. Nu mai mânca mâncare gătită.
Căte un pahar de vin, bere, constant. Nu mai bea constant, bea ocazional sau deloc.
Voi cum ai slabit? Noi am slăbit mâncând mai puțin.

| Korma_Cristina_1984 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce amuzant! Daca a spus "naiba", nu inseamna ca l-a invocat pe cel necurat. Şi ca să slăbeşti, nu trebuie să mănânci puțin, trebuie să elimni acidul, prăjelile şi pâinea. Cu toate astea, e mult mai greu să slăbeşti fără să faci sport, deci trebuie să faci exerciţii fizice sau să alergi! Nu mai dați sfaturi dacă nu ştiți despre ce vorbiți. Apropo, supele sunt foarte benefice pentru organism

| frum explică (pentru sadrian46):

Lesin.De ras.Mersi. Domul Gica Contra.Mare ajutor la casa omului. Va doresc la fel cum mi-ati raspuns dvs mie. NB

| frum explică (pentru Korma_Cristina_1984):

Mersi! Domnul Sadrian46 e GICA contra si se da destept la fiecare intrebare de a mea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Korma_Cristina_1984):

Ce spui dta este extraordinar de amuzant. Este așa de amuzant încât nici să râd nu pot. mi se oprește râsu-n gât.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Korma_Cristina_1984):

Depinde foarte mult de metabolism, ce zici tu e teorie... nu cred ca sadrian46 a vrut sa fie rautacios fara motiv, ci i-ai provocat un atac de ras. Poate fi si ras bun, mai stii.

Ideea e ca "sa mananci putin" trebuie, daca ai input mare de calorii poti tu sa alergi stadioane; efortul constant iti face foame, apetit deci vei vrea sa mananci si mai mult.
Sunt un slabanog de cand ma stiu si de ani de zile nu fac sport constant, ideea e ca desi pare ca mananc mult (3 mese pe zi, gustari, sucuri acidulate, mancare gatita, gustari dulci in mare parte) nu bag asa de multe calorii si nefacand efort corpul nu simte nevoia de "mai mult", mesele se mentin constante. Acidul eventual iti produce un reflux sau alte prostii, la fel si cu prajelile si painea.
Hai sa nu mai mancam nici cartofi ca au carbohidrati si nici carne deloc, ca nu mai luam vitamine. laughing

Chiar nu vreau sa fiu rautacios, sunt doar sfaturi.
PS: din partea mea poti spune naiba de cate ori vrei. laughing dar teoretic, cam asta inseamna daca zici naiba; fiecare cu credintele lui
PS2: Aprob la partea cu supele (chiar si cu mancarea gatita), aduc un aport de lichide in organism si sunt o masa usor de asimilat; cat timp nu e FOARTE grea mancarea gatita este foarte buna pentru organism, comparativ cu alternativele (fast-food ca tot a zis autoarea intrebarii @frum) happy

| Korma_Cristina_1984 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Nu este teorie, dragă. Ce spun este din propria experiență.

| alina2k18 a răspuns:

Pai tu cu tocanita [ cu ceapa calita in ulei, nu?winking ] vrei sa slabesti?
laughing

| AliGab a răspuns:

Intrebarea pare veche dar la doctor ai fost? Pot fi si probleme de sanatate care sa nu te lase sa slabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci burta de bere. Stiu tipi care erau ca parul de slabi si acum au burta de gravida de la atata bere. Berea ii spurcata pentru a te ingrasa rau. Cum am slabit? Umblat pe jos cat de mult. Mai mergi la coasa. Mai faci naveta cu trenul si nu mananci decat un covrig pana seara. Mai lucrezi prin gradina. Nu pui gura pe alcool, tigari, prajituri, sucuri.

| RogerTaylorLover a răspuns:

Mănâncă 3 mese pe zi, și 2 gustări între ele. Mănâncă cât crezi că are corpul nevoie. Nu mânca mai mult decât poți că "ți-e poftă" sau că "e bună mâncarea" și nu mânca mai puțin decât trebuie pentru că așa te îngrași. Fă sport. A venit vara, ieși la plimbare, la alergat, cu bicicleta, cu rolele, înoată. Eu m-am apucat de acest antrenament de pe YouTube acum 5 zile și îți spun, cu ajutor unei diete echilibrate și acele exerciții, am slăbit 3 kilograme : https://youtu.be/I8uqz-hQnZs. Mult succes și sănătate.

| ruben77 a răspuns:

Iti sugerez doua chestii. 1. Incearca sa nu mai bei atat de mult acol ca nu iti face asa de bine si 2. ia aceste pastile https://bit.ly/2Ynrsgr, o sa te ajute sa slabesti mai usor nu cu mare efort nici cu riscuri sau efecte secundare. Sunt putin mai scumpe dar daca vad ca tot ai bani de bere si vin mai pune putin bani deoparte si ia https://bit.ly/2Ynrsgr