| Mara_4803 a întrebat:

Cum pot sa am un somn linistit?batting eyelashes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabriela95 a răspuns:

culcă-te cam la aceeaşi oră in fiecare seară, chiar şi in weekend-uri. Dormind după un program iţi obişnuieşti organismul cu ciclul somn-veghe şi asta te poate ajuta să dormi mai bine.
- nu manca şi nu bea mult inainte de culcare. Cina trebuie să fie uşoară şi trebuie luată cu cel puţin două ore inainte de culcare
-evită nicotina şi cafeina. Aceste stimulente te pot ţine treaz. Evitaţi cafeaua cu cel puţin 8 ore inainte de culcare. Organismul nu stochează cafeina dar are nevoie de multe ore pentru a o elimina.
- fă exerciţii fizice. Activitatea fizică regulată, mai ales exerciţiile de aerobic, vă pot ajuta să adormiţi mai uşor iar somnul va fi mult mai odihnitor. In orice caz să nu faceţi exerciţii fizice cu mai puţin de două ore inainte de culcare. Exerciţiile fizice efectuate chiar inainte de culcare pot ingreuna adormirea.
- in dormitor trebuie să fie răcoare, intuneric, linişte şi comfort. Foloseşte perdele inchise la culoare, mască pentru ochi, dopuri pentru urechi şi orice alt accesoriu care să iţi creeze condiţiile care ţi se potrivesc cel mai bine!
-fă-ţi o rutină "de relaxare" inainte de a te culca: fă o baie caldă sau un duş reconfortant, citeşte o carte sau ascultă muzică. Vei adormi cu siguranţă mai uşor!
-pastilele pentru somn sunt ultima soluţielaughing

sper ca t-am fost de folosbatting eyelashes
fundapuppy dog eyes?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poti inainte de culcare sa citesti o carte cu un scris foarte mic, sau sa te uiti la un film (nu de groaza sau actiune, ceva mai relaxant), sa bei o cana de lapte cu o lingura de miere sau ceai de tei, ceai verde.
Succes!winking

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca ceaiul care se numeste''Somn linistit''. Exista in farmacii, la plafare, in hypermarketuri. Te ajuta sa ai un somn linistit fara anxietate.Mai este si ceai de tei care te linistete tot asa.La mine a mers cu primul ceai. Un somn linistit iti doresc.

| luciana200972 a răspuns:

Aeriseste bine camera inainte de culcare, nu manca inainte sa te culci, fa o baie relaxanta cu o spuma sau uleiuri aromatice pentru calmare gen lavanda, nu dormi cu televizorul aprins, nu te uita la filme de groaza inainte de culcare. somn usor

| RoooneyThePuf a răspuns:

Pui telu` pe silent si bagi relax(lollaughinglaughing
Pai...incearca sa adormi fara tv, casti in urechi.etc,gandeste-te la ceva frumoshee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea o cana cu lapte cald inainte de culcare sau un ceai de musetel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand ceaiul Somn Linistit de la Fares. Eu imi fac ceai din doua plicuri si il beau seara cam cu jumatate de ora inainte de a adormi si am un somn f linistitwinking

| HeleneKess a răspuns:

1 oaie, 2 oi, 3 oi,... 5 miliarde de oi!

Nu mai merge chestia cu oile!
Citeste niste bancuri haioase nu d-alea cu prostii, sau citeste o povestioara cu talc.