| Ry0010 a întrebat:

Cum sa ai un somn linistit si sa visezi ceea ce iti doresti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DavidGD a răspuns:

Salut! ceea ce iti doresti tu se numeste vis lucid... oricine poate avea acest vis lucid (un vis poti prelua controlul asupra viselor adica faci ce vrei si visezi ce vrei)..in primul rand pentru visul lucid trebuie sa fii foarte odihnit inaine de culcare...(iti recomand sa bei o cana de lapte fierbine inainte de somn). ..in al doilea rand trebuie sa te gandesti ziua la lucrul acela indelungat... dupa niste studii oameni viseaza timp de 2-3 ore pe noapte doar ca in proportie de 20-30% isi mai amintesc ce au visat....PS: Nu dormi dezbracat si incearca sa fie camera cat mai calda......Nu sta cu fata la geam cand te culci sau incearca sa acoperi geamul...nu bea cafele sau energizante... daca respecti tot de aici ai sanse de 95% sa creezi un vis lucid. sper ca te am ajutat...Bafta in contiunare

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti poti controla visele, dar un somn bun e acela in jur de ora 10-11, atunci e organismul pregatit sa doarma. Totodata, e bine sa bei un ceai cald relaxant sau o cana de lapte cald cu miere.

| Alexx911 a răspuns:

Nu poti visa ceea ce iti doresti (((:...Visele sunt niste proiectii ipotetice ale subconștientului tau care iti dau indicii desprw viitor sau despre trecut, asupra carora nu ai niciun control... daca te gandesti mult timp la subiectul despre care vrei sa visezi, cresc sansele sa visezi despre acel lucru, dar nu va fi intotdeauna ceva frumos! Si ca sa dormi mai bine iti sugere muzica de meditatie in timp ce stai in pat:cauta pe yt:chinese relaxing music...te va ajuta enorm, iti va creea o stare de echilibru si liniste in toata fiinta ta