| Sarai a întrebat:

Cum pot sa am vise lucide? Stiu ca pare o intrebare stupida, dar eu nu am avut niciodata un astfel de vis si chiar mi-as dori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Si eu mi-as dori, dar este foarte greu de obtinut, ai nevoie de exersare zilnica si axarea pe o singura metoda.

http://controlul-viselor.blogspot.ro/......dwild.html

| dimdem a răspuns:

Am auzit ca te ajuta sa iti aduci aminte visele vivide pe care le ai, in detaliu. Incearca sa tii un jurnal de vise langa pat si imediat ce te scoli, scrii tot ce iti amintesti. Nu conteaza cum scrii. Te poate ajuta sa iti aduci mai bine aminte daca nu te scoli cu ochii in lumina, adica dormi cu perdeaua trasa.
Un al doilea lucru ce te-ar putea ajuta sunt asa numitele 'reality checks', pe care, daca le tot faci constient, zilnic, vei incepe sa le faci si inconstient in vis, eventual. Lucrul asta consta in a atinge lucruri sau alte din astea, ca si cand ai vrea sa vezi daca iti trece mana prin ele, sau ceva. Stii tu, ce ai face daca ai vrea sa verifici daca visezi. Chiar daca stii mereu ca nu visezi, am auzit ca ajuta. :p

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Exista o metoda mai simpla, faza cu reality checkul. Sunt diferite programe pentru Android (probabil ca si pentru iOS) care detecteaza (cu mai mult sau mai putin succes) daca visezi. Si cand detecteaza ca visezi, iti baga tot felul de sunete, de genul: "You are dreaming". Sunetele astea, uneori, ajung in vise.

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

E o alta metoda, dar nu vad de ce neaparat mai simpla.
In vise iti ajung majoritatea gandurilor foarte scurte, de care uiti, de genul analizarilor lucrurilor pe care le faci fara realizezi ca le faci. Uneori te uiti la un lucru si analizezi forme, culori, te uiti la o persoana si te gandesti la o suvita de par in particular sau la forma ochilor persoanei respective, elementele astea, gandurile partial sub-constiente ajung in vise. Ma gandesc ca poate daca te inveti sa te gandesti la vise in timpul zilei, odata o vei face si subconstient si iti va ajunge in vis.
Pe de alta parte, eu cred si intr-o posibilitate ca visele lucide sunt doar o iluzie, caci de multe ori mi s-a intamplat in vis sa gandesc exact cum as fi gandit daca eram constienta si sa ma si gandesc la lucruri de genul 'am mai visat asta odata', in timp ce eram inca in vis. Si totusi visul a decurs fara sa simt nimic special. Poate ca toate visele mele sunt lucide. nu voi stii pana cand nu observ ceva special, presupun.

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Este mai simplu pentru ca, dupa ce ai agsit si setat aplicatia sa functioneze cum vrei, primesti reality checks pe gratis in vis, fara sa fie nevoie sa le faci 'manual'.
Plus ca mai e o problema aici. Eu nu prea tine minte visele. Sansele sa tin minte un vis sunt mult mai mari daca ma trezesc in timpul visului (suna telefonul, etc.).

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

Tinutul minte al viselor depinde de la persoana la persoana, presupun. Eu le am si foarte clare, foarte reale, poate de-asta.

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Da, daca nu ai probleme cu amintitul, si visezi des, atunci sansele s ai vise lucide sunt mult mai mari. Dar incearca odata si dupa metoda asta, nu ai ce pierde happy

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

Nu am incercat niciuna din metode niciodata, mi-e prea lene; nu vorbeam din experienta, ci doar din ce am citit cand subiectul ma interesa mai mult. Nu as incerca sa am un vis lucid pentru ca, cum am spus, nu mi-as da seama, cel mai probabil, de diferenta.

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Am avut un singur vis lucid, dar acum muuuulti ani. Nu mai tin minte exact ce si cum s-a intamplat, dar a fost o experienta foarte interesanta, pe care as vrea sa o mai am odata, sa explorez limitele, sa vad daca pot afla unele informatii in starea aia speciala happy

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

Da, intr-adevar e un lucru foarte interesant, si daca se poate si intampla intr-o stare asa avansata cum spun unii ca li se intampla, atunci e si mai si.

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Ai un telefon (sau o tableta) cu Android? Daca da, poti sa incerci si tu, nu ai nimic de pierdut happy

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

Da, de ce nu, poate.

Apropo am gasit un link la o metoda asemanatoare celei de care vorbeam. http://www.world-of-lucid-dreaming.com/......reams.html

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Pai da, asta e metoda normala. Iti setezi niste reality checkuri in timpul zilei, si, daca ti le amintesti cand visezi, iti poti da seama daca e un vis sau nu.

Uite un device interesant care face asa ceva, si nu este extrem de scump: http://remdreamer.com/

De fapt, un device de genul asta se poate face relativ usor, ai nevoie doar de niste leduri, cativa senzori, si un microcontrolor. Bine, si sa faci programul pentru microcontrolor :)

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

Nu-i rau. Dar nu ma intereseaza subiectul chiar asa de mult incat sa dau bani pe ceva pentru el.

| Radu284 a răspuns (pentru dimdem):

Nici eu nu as da banii astia. Dar pare un proiect fun, poate o sa ma apuc de asa ceva vreodata.

| dimdem a răspuns (pentru Radu284):

De ce nu. happy

| MrsSunshine a răspuns:

Sincer da, intrebarea e cam stupida deoarece nu poti sa controlezi ceea ce visezi si cand sa visezi.Totul e in inconstient

| Kamakura a răspuns (pentru MrsSunshine):

Man, documenteaza-te. Si eu am vise din astea si e frumos. Odata m-am gandit ca am un iphone 10 in buzunar ai asa a fost.

| TheGhestNo a răspuns:

Fii mai relaxat nu mai da atata importanta lucrurilor neimportante.

| XOXO123 a răspuns:

Buna, am creat un grup pe facebook cu tema aceasta cine vrea chiar as avea nevoie de membri : https://www.facebook.com/......831933789/