| flavius01 a întrebat:

Cum pot sa fac ca sa opresc cresterea in inaltime la 16 ani? Am fost chiar azi la medic, m-a masurat si am crescut de la 2.13 la 2.17 si mi-a zis ca probabil o sa ma opesc pe la 2.22 iar eu nu vreau sa mai cresc. Nu am vreo boala sau ceva, este doar genetic. Cum pot sa fac ca sa opresc cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut analizele endocrinologice?

| flavius01 explică (pentru Abh):

Da, le-am facut si totul a iesit bine. Cresterea este un factor genetic, nu am vreo problema medicala

Abh
| Abh a răspuns:

Atunci, apuca-te de body building.

| DrMaybe a răspuns:

Salut Flaviu. Cred ca suferi de gigantism, nu e o chestie rea eu am jucat baschet foarte multa vreme in liceu si desi am o inaltime considerabila am un respect mare pentru tipii inalti. I-ti spun un secret: si fetele au ceva pentru tine.mai multhappy. Nu te speria nu e un lucru rau iar daca te apuci de baschet sunt sigur ca vei reusi la un club bun iar viata ta se va schimba complet. Si vei multumii mai tarziu afectiunii tale. Dar din pacate mai tarziu o sa ai probleme mai ales cardiologice. Spun asta sa te sperii putin si se va accentua daca nu faci sport. Play baschet ai un avantaj mare.

| sebyc98 a răspuns:

Trage de fiare...va oprii cresterea

| rclau14 a răspuns:

Nu imi prea vine sa cred inaltimea pe care ai spus ca o ai. Te poti duce la sala de forte si te vei oprii din crestere.

| Siracuzia a răspuns (pentru rclau14):

Uita-te in avatarul lui, se vede clar ca spune adevarul.

| rclau14 a răspuns (pentru Siracuzia):

N-am observat. In cazul asta poti face un avantaj din asta, cum a spus si DrMaybe jucand baschet. Succes!

| Danea a răspuns:

Du-te la un medic expert în domeniu. degeaba ne intrebi pe noi. la 16 ani nu e normal sa ai o asemenea înălţime. Poate exista ceva soluţie. si normal ar trebui sa fie.

| kilLer98 a răspuns:

Eu cred ca suferni de gigantism, ar trebui sa te apuci de un sport gen baschet k nu ai nimic de pierdut. Si eu sunt foarte inalt am la 14 ani jumate 1.90 dar fac handbal. Baftawinking