| alexfotbalpoli a întrebat:

Cum pot sa scap de herpes? Mi-a iesit unul in coltul gurii. E prima data cand imi iese asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incearca sa aplici unguent cu Aciclovir.
http://www.i-medic.ro/medicamente/avyclor-crema

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi Cremă Aciclovir - vezi linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

http://www.shopmania.ro/medicinale/p-aciclovir-5-crema-15g-28748603

În general, herpesul va dispărea în câteva zile ( aproximativ 5 zile ).

Toate cele bune.

| TheSoldier a răspuns:

Speli bine zona si o lasi sa se vindece.

| xBlueAngel a răspuns:

Herpesul bucal se poate trata prin aplicarea unui unguent local pe baza de aciclovir, unguent de propolis sau unguent sau ulei de catina. Sau poti da cu alcool apoi dupa ce se usuca dai cu crema de galbenele. Am auzit ca trece si daca te dai cu pasta de dinti pe zona respectiva. Sper ca te-am ajutat happy

| darkmycs1 a răspuns:

Du-te la o farmacie si cere ceva pentru herpes, iti va da o crema si iti va trece

| stefydragutzica a răspuns:

Da-te cu alifie de galbenele sau cu pasta de dinti si in cateva zile iti va trece

| Constantin_Petru_1999 a răspuns:

Cauta la farmacii Strugurel

| Raluka_Andreea_1992 a răspuns:

De scăpat nu ai cum sa scapi, pe lângă faptul ca o data ce ai avut o sa mai ai, poți sa îl faci sa se usuce cu o crema speciala pe care o găsești în orice farmacie, sau poți sa aplici pasta de dinți sau balsam de buze

| andreeaelena1234 a răspuns:

Poti sa te duci la farmacie si sa ceri ceva pentru herpes o sa-ti dea o crema