| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de mancarimile provocate de muscaturile de tantar?

multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Tratamente/Remedii naturale pentru muscaturile de tantari

* Sapun delicat: frecati cu sapun pe zona afectata, de obicei sapunul hipoalergenic pentru copii este mai bun
* Usturoi: frecati zona afectata cu o bucatica de usturoi pentru a preveni umflarea
* Tamponare cu alcool: aplicati alcool pe zona afectata pentru a reduce mancarimile
* Punga cu gheata: aplicati o compresa cu gheata pentru atenuarea imediata a mancarimii.
* Otet: aplicati-l direct pe zona afectata folosind o bucatica de vata.
* Praf de copt: amestecati o ligurita de praf de copt cu cateva picaturi de apa suficiente pentru a produce o pasta. Aplicati-o pe zona in cauza.
* Aspirina: zdrobiti o tableta de aspirina si amestecati-o cu apa pentru a face o pasta. Aplicati-o pe zona afectata.
* Uleiuri esentiale: uleiuri din arbore de ceai, alun, cedru, lavanda – aplicate direct pe zona in cauza.
* Busuioc: zdrobiti cateva frunze si frecati zona afectata.
* Lamaie: feliati o lamaie si frecati sau faceti un suc de lamaie si aplicati pe zona ranita.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apa cu otet (2 linguri la un pahar), inmoi vata in solutie si tamponezi bubitele, sau lamaie. Repeti operatia cand incepe sa te mance iar sau cand iti amintesti. happy
Poti si cu pasta de dinti, cu cat mai mentolata cu atat mai buna.

| izvordemunte a răspuns:

Eu folosesc ulei de menta. Ca metoda de prevenire a intepaturilor: ulei de busuioc, se pun cateva picaturi in ulei de floarea soarelui.
Mai poti da cu mixtura si nu vei mai avea mancarimi.

| frumushika09 a răspuns:

Pur si simplu! Cu spirt!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Claritine o tableta inainte de culcare, local mixtura mentolata, daca nu trec - ung de Hidrocortizon

| bruηette a răspuns:

Mixtura. O iei de la farmacie. E putin mentolata si iti trec si muscaturile de tantar repede. :X

| shop1992 a răspuns:

Da cu spirt sau cu otet sau mai simplu cumpara... sprayul ala care face reclama la tv.