| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de nervii la stomac?
este prima data cand scriu pe acest site.mi-am facut cont special pentru a primi niste raspunsuri de la voi. am o problema de sanatate pe care nu am mai auzit-o nicaieri pana acum, ma face sa ma simt o persoana anormala din punctul asta de vedere.
in februarie anul acesta am avut un soc emotional, si de la el m-am imbolnavit de gastrita pe sistem nervos.am stat internata in spital, mi-au zis ca e pe fond nervos si ca am un pic de depresie.mentionez ca am 25 de ani.nu m-am mai intalnit in viata mea cu aceasta situatie. de atunci am ramas cu "sechele" sa zicem, de fiecare data cand sunt stresata cu ceva important,ma gandesc, imi fac griji despre un anumit lucru, imediat ma agit, imi tremura stomacul,si am o stare de nervozism, plus greata la stomac si voma. si cand se intampla asta ma tine mult timp, chiar si 1 luna,recuperarea. ca sa ma calmez iau xanax, imi trece peste cateva zile raul, dar intrebarea mea e pana cand? in viata mea nu m-am intalnit cu situatii din astea, va rog ajutati-ma. spuneti-mi ce credeti ca am? vreau sa fiu si eu o persoana normala.cum eram inainte.mi-am facut cont pe diferite site-uri cu tema medicala dar degeaba,nu am primit nici un raspuns de la nimeni, am vazut ca pe acest site TPU se primesc foarte multe raspunsuri si sper sa ma ajutati si pe mine. mi-am propus sa ma duc la un specialist.dar nu stiu la ce, unde, la ce specialitate? psiholog? psihiatru? multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DoarAlexandra a răspuns:

Du-te la un psiholog pentru problemele legate de depresie (si/sau eventuala axietate) si nu lua medicamente dupa capul tau.Si nu amana! Daca imi spui din ce oras esti, poate iti pot recomanda eu unul. Iar in ceea ce priveste stomacul, du-te din nou la o clinica si fa-ti o endoscopie, iar in urma rezultatelor analizelor urmeaza un tratament adecvat (va trebui sa iti si schimbi dieta). Eu recomand puternic sa iti faci toate analizele posibile, fiind chiar necesar inainte sa mergi la psiholog, ca sa poti elimina oricare alta cauza medicala. Problemele astea apar frecvent in urma unui soc emotional (asadar, nu ai motive sa te simti anormala) si trebuie sa stii ca te poti recupera, oricat de improbabil ti se pare.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Incearca tinctura de sunatoare in ceai de tei si paducel! Restul depinde mult de tine sa iti impui,sa-ti controlezi reactiile, mananca sanatos, evita cafeaua si mergi la munte! Alearga, inspira aer curat, ia partea buna a lucrurilor.Ai vointa si vei vedea ca ceva se schimba!

| danielaxyz a răspuns:

Incearca Tinctura de galbenele si ceai de galbenele, pentru stomac e cel mai bun leac naturist

| DoctorStieTot a răspuns:

Probabil ai fost internata la gastroenterologie! - acolo sunt doctori care se ocupa cu afectiunile digestive.
Acolo iti recomand sa mergi inca o data, la un alt medic cel mai bine, pentru o reevaluare.
Daca vrei poti sa consulti si un psiholog- el se ocupa cu problemele oamenilor- stres.
Psihiatrul se ocupa cu bolile sistemului nervos(nebuni) - Deci nu e pentru tine.

| androm3da a răspuns (pentru DoctorStieTot):

Si daca sunt nebuna si eu? eu iti spun, nu ma recunosc, chiar orice gand, ingrijorare pentru mine imi da greata si voma? de ce mi se localizeaza asa de repede nervii la stomac? daca ma gandesc la ceva care ma ingrijoreaza, pentru cateva minute, gata, simt cum coboara in jos si se localizeaza la stomac, iar el produce sucul gastric, aciditatea aia care imi da stari de greata si voma.si il irit

| AlessyaLove a răspuns:

Exact aceeasi problema o am si eu

| androm3da a răspuns (pentru AlessyaLove):

Spune mai exact ce problema ai si tu

| AlessyaLove a răspuns (pentru androm3da):

Ma refeream ca asa sunt si eu,cand sunt stresata sau ma gadesc la ceva anume mi se localizeaza la stomac,nu pot manca, am stare de neliniste, trece ceva timp pana imi revin iau xanax si eu, e singurul remediu care ma linisteste tot asa este si la mine de un timp incoace, inante nu era asa, oricum multa sanatate

| Stancu_Alin_1979 a răspuns:

Buna am vazut intrebarea ta, sincer nu esti singura in aceasta situatie, in ultimul timp tot mai multe persoane sunt asa... ce trebuie sa faci este sa gasesti o persoana se incredere si sa poti povesti cu ea... incearca asa, daca nu merge mergi la un specialist in probleme de acest gen.