| SwweetGirlFuny a întrebat:

Hey! Vreau sa stiu cum poti scapa de rosul unghiilor deoarece le tot rod si sunt foarte mici

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu pe cineva care a incetat sa si le mai roada in felul urmator: trebuie sa le ai date cu lac de unghii colorat/incolor mereu, sa ai grija sa le pilesti frumos cand una da semne ca se "agata". De fiecare data cand ti le rozi, gandeste-te numai cate bacterii bagi in gura de pe tot ce ai pus mana, mai ales de pe calculator, de pe clantele de la usi, etc.
Trebuie sa vrei si tu sa nu ti le mai rozi. Cat de motivata esti?
E mai mult o chestie de vointa. A, si mai ia in considerare faptul ca mana este o carte de vizita, cu cat e mai ingrijita, cu atat lasa o impresie mai buna.

14 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Ti le bagi in fund, in fiecare zi, si apoi cand iti vine sa le "rumegi" nu o sa mai faci asta, sau cine stie, poate o sa-ti placa chiar mai mult.

| daassh a răspuns:

Eu iti recomand sa incerci sa "rumegi" guma.Succes!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Aici e faza: Daca vrei, poti.
Eu imi rod unghiile de foarte mult timp, vreo 5 ani laughing.
E rusinos, dar cand n-am alta ocupatie asta fac.
Sau cand sunt stresat, le rod si sunt foarte mici.
Nu te mai gandi la ele, gaseste alta ocupatie.
Gandeste-te la bacteriile de pe maini care iti ajung in gura, aici e vorba de vointa!
Eu incerc sa te motivez, dar si eu sunt slab cand vine vorba de asta laughing.

| YahooMail a răspuns:

Incearca jocuri care sa iti foloseasca mult degetele. Sau... nu stiu. Incearca jocuri pe internet care sa iti atraga atentia de la rosul unghilor

| Gimmie1ツツ a răspuns:

Ia-te cu mainile de fund si sari in sus.
Iti garantez va merge 100%.happy

| Farmec a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai ambitie si sa te gandesti ca vei avea unghii frumoase si lungi pe care le vei lacui dupa poft inimii :) Apoi, iti recomandam sa folosesti Lotiunea pentru tratarea unghiilor din gama Farmec (http://farmec.ro/......r-192.html UTILIZARE
Aplică pe suprafaţa unghiei, având grijă să protejezi cuticulele cu ulei.
În prima săptămână se folosește zilnic, după care se aplică de 2-3 ori pe săptămână.

| SwweetGirlFuny explică:

Haha ha

| SuSpecTDuDe a răspuns:

Pune otet pe ele laughing functioneaza 100%

| FrancezuRO a răspuns:

Vrei sa scapi de rosul unghiilor? am eu solutia happy
# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atat timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.

| Rollerskater a răspuns:

E si problema mea laughing) Cumpara'ti un lac de unghii cu un gust amar :d

| AndreutzaBlondutzaDragutzaTah a răspuns:

Fa-le cumva sa aiba un gust oribil! Poate asa v-a functiona.

| inridfghjkl a răspuns:

Deci. Rogi un pusti mai social sa iti toarne niste sparmuta si crede-ma! Am incercat si merge. :**

| Reek54 a răspuns (pentru inridfghjkl):

rolling on the floor

| Reek54 a răspuns (pentru inridfghjkl):

Vrei sa devina dependenta apoi?