| WayhaughtK a întrebat:

Cum poti scapa definitiv de o frica?
Si de paranoia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum zicea si gabriela insa in anumite cazuri cand deja s-a instalat o afectiune este nevoie de ajutor medical adica de psiholog si psihiatru, psihologul cu ale sale metode de psihoterapie, iar psihiatrul intervine cu medicamentati, uneori una fara alta nu se poate, iar fara medicamentatie este GREU spre imposibil sa scapi de o afectiune.
Acum te intreb nu cumva starea ta de paranoia este data atunci cand consumi (daca consumi) halucinogene precum etnobotanicele? Sau cum se manifesta, pentru ca frica de ceva eu nu as numi-o paranoia, poate este vorba de atacuri de panica si de anxietate, de ex. sa ai o frica ca orice avion care zboara si deasupra casei tale va cadea pe tine, deci o frica nejustificata sau amplificata de mii de ori la un moment cu sanse imposibi sa se intample datorita probabilitatii matematice ce tinde spre zero.

| WayhaughtK explică (pentru Simpatic):

Nu consum nimic.
Deci frica mea e o prostie. Mi-a povestit acum ceva timp intamplari ale unor vecini din sat, legate de strigoi, satana, spirite. La inceput nu am crezut, nu am bagat in seama. Pana cand mi s-a zis sa nu ma gandesc prea mult la asta, ca voi atrage. Si atunci am inceput sa-mi fac scenarii si nopti la rand n-am putut dormi de frica. Dar am reusit sa ignor acest lucru, pana acum o saptamana. Cand am auzit o voce in somn si m-am speriat. Si dupa ce m-am trezit s-a instalat iar acea frica. Si de atunci imi e rau. Sunt paranoic, ma tot uit pe pereti sa vad daca nu sunt spirite, noapte ma tot uit pe geam sa verific daca nu e ceva. Si am o stare oribila ca de deprimare, tristete, nelinsite.

| AnonimMareMareMare a răspuns (pentru WayhaughtK):

Te vor gasi si te vor abuza sexual

| Simpatic a răspuns (pentru WayhaughtK):

Am inteles, parerea mea este totusi ca ai nevoie de ajutor specializat, eu iti voi spune de medicul psihiatru caci acesta te poate ajuta sa scapi definitiv de aceasta "paranoia".
Daca de cateva saptamani nu iti trece teama asta cam asta cred ca e cel mai plauzibil raspuns, acum nu stiu daca poti sa te ajuti singur sa treci peste, dar trebuie sa iti repeti ca nu exista asa ceva...
Strigoii nu exista!

| Violleta2022 a răspuns:

De frica poti scapa prin autosugestie, sau discutie cu un psiholog.
De paranoia poti scapa, numai cu medicatie de la un psihiatru.

| Apokales a răspuns:

Daca nu este ceva grav acea paranoia consider ca este o parte din a fi om. Iar faza cu frica imi aduce aminte de o poveste: Eram in clasa a 10 a, iar profa de psihologie ne intreaba ce facem daca ne este frica de mare. Cu totii am raspuns ca intram in ea ca sa ne invingem frica, iar ea ne-a raspuns ca nu, frica este normala, daca intram in ea riscam sa murim, la fel si daca iti este frica de un leu, te duci la el ca sa iti invingi frica si te mananca. Cred ca frica este un mecanism de aparare care te fereste de rahaturi, iar paranoia este din cauza faptului ca gandesti mult prea mult, overthinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o frica indusa de acele povestiri ești pur și simplu speriat anxios asta nu rezulta sigur ca ai paranoia e ceva temporar ce ai tu dacă nu te mai gândești la chestia asta nu o sa mai ai astfel de scenarii în cap asa ceva nu exista nu e real doar în filmele horror acolo da în viata reala nu. Scoateți strigoii din cap ca nu o sa te caute nimeni. Paranoia e o boala psihiatrica ce e clasata în psihoze în delir cronic doar medicul psihiatru îți poate spune cert diagnosticul dacă ai paranoia dar eu unu tind sa cred ca nu ai asa ceva evita poveștile de acest tip și filmele horror o perioada

| 70gabriela70 a răspuns:

Cred ca infruntand chestia de care ti-e frica. De exemplu daca ti-e frica de intuneric, stai in intuneric. E clar ca nu poti pati nimic, din moment ce chiar tu spui ca esti paranoic.

| Coronavirusul a răspuns:

Nu scapi, stai că vin.