| Selena a întrebat:

Cum poti scapa de frica?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

De frica poti scapa doar daca te increzi in Dumnezeu ca este cu tine si astfel esti cea mai tare, nimic nu te poate atinge. Si mie imi este frica.mai ales noaptea. dar trec pestewinking

16 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu prea poti scapa, asta-i problema. Ea urca din subconstient si devine irationala.Trebuie o mare vointa sa nu o iei din loc atunci cand ti-e frica.Am trait pe pielea mea, ca sa spun asa, o frica pe care nu am reusit s-o depasesc decat treptat si nu definitiv. Oricum n-o mai iau la fuga ci o infrunt aducandu-mi ratiunea in ajutor.Imaginatia are si ea un mare rol in cresterea senzatiei de frica pana la a ajunge teroare.Sa-ti spun cum am procedat eu. Locuiesc vara la tara si imi place sa dorm pe o veranda inchisa, numai ca spre acea veranda se deschide o fereastra dinspre camera in care a fost expus pe timpul priveghiului, trupul tatalui meu. Ei bine, in imaginatie imi inchipuiam ca acea fereastra, aflata deasupra canapelei pe care dormeam se deschide si mana tatalui meu, pe care de altfel il iubeam nespus, se intinde spre mine.Si dintr-un film horror aflasem ca ora la care teama e cel mai puternic simtita e ora trei noaptea aflata la antipodul orei trei ziua cand se presupune ca Iisus si-a dat sufletul pe cruce...MA trezeam terorizata ca e ora trei si fereastra se va deschide... Pot sa-ti spun ca am infruntat cu toata vointa de care eram capabila tentatia de a fugi in casa.Ini foloseam ratiunea si, incet-incet frica s-a estompat, imaginatia nu mi-o mai las sa zburde nestingherita si dorm in fine, linistita pe canapeaua respectiva... dACA -TI SPUN CA MI-A LUAT VREO TREI VERI CA SA AJUNG LA ASTA NU MA VEI CREDE. sI TOTUSI ASA A FOST...IMPORTANT E SA AI VOINTA, sa apelezi la ratiune SI SA-TI CONTROLEZI IMAGINATIA... Cel putin eu asa fac... experienta mea e doar un exemplu si nu stiu cat de folositor pentru tine atata veme cat nu ne spui de ce ti-e frica...

| psiholoaga a răspuns:

Intrand in contact cu ea. Cu cat o cunosti mai bine, o explorezi mai mult, frica se diminueaza, pentru ca o integrezi. Frica in sine are un rol vital, de supravietuire si e sanatoasa, atata timp cat o cunosti, ii descoperi originea si rolul si ti-o accepti. Atunci nu mai este frica irationala, ci parte din tine.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Frica de ce? Frica, are la baza teama de moarte!
Orice fobie se poate trata, in general prin expunerea treptata la situatia care genereaza fobia.
Nu ai spus, frica de ce..., asa ca nu stiu cum sa iti raspund...in general...
Se spune ca de ceea ce iti este frica, nu scapi si de cele mai multe ori asa e... Asa ca...inarmeaza-te cu mult curaj si infrunta-ti frica..., oricare ar fi aceea!

cristian
| cristian a răspuns:

Prin intarirea credintei in Dumnezeu.

| baba a răspuns:

Din câte ştiu eu prin confruntarea directă cu obiectul ce-ţi provoacă spaima.

| csintalan a răspuns:

Gasete-ti un iubitel

| csintalan a răspuns:

Scuze,! daca considerai raspunsul,, iubitel,, o jignire, dar daca ai pe cineva langa tine conteaza f.mult atunci cand simti acel sentiment.
...comunicarea cu cineva despre acel sentiment de frica este pe jumatate combatuta
... iar daca gasim si acel ceva,, de ce?,, cu acel cineva o putem elimina in timp mai rapid.
Scuze din nou, sunt departe de a jigni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gandi la ea...eu asa fac cand am acea senzatie de frica il sun pe iubitul meu si il mai las pe el sa ma incurajeze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gandi la ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga. Smara., si mie inainte mi-e frica noaptea dar nu stiam nici eu de ce imi era frica. Ii spuneam mamei mele mereu de aceasta senzatie iar ea imi spunea sa nu ma mai gandesc la ea.In Romania -acum sunt in Italia- bunica tatalui meu imi spunea mereu : inainte de culcare fa-ti cruce pentru ca semnul crucii e puternic si te apara si de vise urate si de frica-in particular de necuratul-.Acum in fiecare noapte cand ma duc la culcare imi fac cruce si aceasta frica pleaca - bine inteles daca nu te gandesti la ea -si dorm linistita pana dimineata. Daca imi spuneai de ce ti-e frica poate iti eram de mai mare ajutor. Te pup si daca vrei sa invingi frica fa-ti mereu cruce inainte de culcare si nu te mai gandi la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De frica?
mmm pai si eu inainte aveam frica dar nu de orice
cred ca ar trebui sa te gandesti mereu la d-zeu si sa ai mare credinta
mai posteste si tu si du-te sa te spovedesti si sa te impartasesti
d-zeu te va ajuta
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acuma sunt dupa un episod de panica si m-am apucat sa citesc ce scrie unul altul pe net.Si mi-am adus aminte ca in trecut am scapat de aceste episoade cu ajutorul preotilor, adica am fost la slujbe Acuma e vreo 4 dimineata , miercuri...mai tarziu ma duc la biserica ,sa stau la slujba si sa-mi citeasca preotul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acuma sunt dupa un episod de panica si m-am apucat sa citesc ce scrie unul altul pe net.Si mi-am adus aminte ca in trecut am scapat de aceste episoade cu ajutorul preotilor, adica am fost la slujbe Acuma e vreo 4 dimineata, miercuri...mai tarziu ma duc la biserica, sa stau la slujba si sa-mi citeasca preotul.

| lucian_5549 a răspuns:

Frica se invinge infruntand-o.altfel isi va mari influenta asupra ta, incearca sa fii mai puternica decat ea nu-i mai da o importanta asa mare.

| Anonim_6226 a răspuns:

Poti scapa de ea iti spun un singur cuvant [Dumnezeu]