| FataȘarpe a întrebat:

Cum scap de anxietate?
Pur si simplu am o fobie de spatii mari si inchise, cu multi oameni.
Sa ma plimb prin mall e un film horror pentru mine. Lafel si la magazine/supermaket-uri.
Mereu cand mai ies cu vreun coleg, ori ii fac sa se simta prost, ori ma chinui sa ma mentin calma si sa vorbesc si simt ca pot sa lesin sau sa am un atac de panica in orice moment, ori ametesc asa rau incat arat ca o drogata si am impresia ca visez sau ma doare capul oribil si adorm pe-o banca, sau fug afara ca o lasa si evit persoana respectiva toata saptamana.

E atat de jenant, si cand ma plimb cu cel mai bun prieten... Eram odata in Altex si ne uitam la naiba mai stie ce, si am plecat fara sa-i spun, nu am mai rezistat. Va dati seama ca s-a suparat.

Vreau sa ma plimb in magazine fara sa ma stranga anxietatea de gat si sa simt ca urmeaza in secunda urmatoare sa ma impuste cineva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand nu cred ca ce spui tu se numeste anxietate. Anxietate am avut eu. Doar ca nu am scapat de ea si mi-am transformat-o intr-un avantaj.
sa revin.
Vrei intr-adevar sa scapi de ce ai tu? Totul este in capul tau. Creazati o alta personalitate, ca mine. Bea ceai de menta.
Citeste intrebarea mea despre frica de a pierde. E un link acolo si daca reusesti sa intelegi ce scrie deja esti un alt om. Uita-te la o comedie. Nu mai gandi ada. Lasa serpii. Nu mai bea 6 cafele pe zi

| FataȘarpe explică (pentru DoarBogdan):

Sunt cine vreau sa fiu. Ma simt bine. Sunt fericita.

Crezi ca e mai degraba o fobie? Adica, atunci nu ma pot controla, pur si simplu simt ca ma inec... Ca ma sufoc. Ametesc uneori, imi bubuie capul, imi aud pulsul, tremur si se invarte locul cu mine uneori, sau imi fuge priivirea peste tot haotic si nu mai inteleg nimic...

Nu am vorbit cu cineva, am presupus ca e anxietate...

Anxietatea e mai rea, nu?

| FataȘarpe explică (pentru DoarBogdan):

Daca imi insulti iubitii mei serpi...

chiar daca esti mai putin insuportabl decat majoritatea oamenilor... (asta e un compliment

| DoarBogdan a răspuns (pentru FataȘarpe):

Da anxietatea e rea.
Dar bucurate ca esti asa. Esti speciala.
Mersi pentru compliment :*

| cristimihailov a răspuns:

Si cel mai bun prieten nu stia de problema ta... si de aceea s-a suparat...

E pe bune sau nubera cel mai bun prieten?

| OoBunnyoO a răspuns:

Este vorba de anxietate sociala si fobie. Fobiile sunt subtipuri de anxietate. Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu un psiholog sau un psihiatru. Fie vei invata anumite tehnici de respratie pentru calmare, fie ai nevoie de medicamente, fie ambele.
De asemenea, spune-le persoanelor cu care iesi de problema ta. Daca iti este rau, pur si simplu spune-i ca ai nevoie sa iesi din locul respectiv. Iti va crea mai putin probleme pe viitor si le va crea si amicilor tai mai putin disconfort.

| Bobby711 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un psiholog o persoana specializata in chiestii de genul asta sigur te poate ajuta sa treci peste.Nu cred ca e ok sa asculti pareri de la oameni care cel mai probabil nu au idee despre ce vorbesc cand vine vorba despre sanatatea ta mentala si fizica.

| FataȘarpe explică:

Nu stia ca nu eram okey, eu ma uitam la placi de par si el la casti, eram departe, si s-a trezit ca nu mai eram acolo, plecasam, de asta s-a suparat. Daca ii explicam ca mi-e rau exagera si ma dadacea.

| RAY a răspuns (pentru FataȘarpe):

Poate esti paranoica si crezi ca toti isi vor raul