| NekoLoriichan3 a întrebat:

Cum slăbesc 4 kg in 2-3 luni?(fără sală) big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holy2010 a răspuns:

Usor.
4kg in 3 luni nu e mult, nici in 2.
Cu mici ajustari ale stilului de viata nici nu vei realiza ca slabesti.
Urca scarile, mergi pe jos cat mai mult. Exclude orice produs de patiserie si dulciuri. Fara prajeli sau grasimi. Mananca mai multa proteina si nu o combina cu carbohidrati (cartofi, fainoase, orez, paine) ci cu salate. Mananca fructe doar inainte de masa. Poti manca lactate: branza slaba, iaurt, lapte degresat.

| NekoLoriichan3 explică (pentru Holy2010):

Legat de fructe..cam cat ar fi recomandat sa mananc pe zi?
am multe mere acasa si mananc cate vreo 3 pe zi laughing
mersi pentru răspuns ^.^

13 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa, nu mai manca nimic facut cu zahar, faina cartofi sau orez.

| NekoLoriichan3 explică (pentru peperonies):

Nici ceai?
la sucuri oricum am renunțaț de mult timp

| peperonies a răspuns (pentru NekoLoriichan3):

Nimic in afara de apa.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Regim de paine cu apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nemaimancand, foarte simplu. Cu totii puteti slabi fara diete care mai rau fac nemaimancand, si aici nu ma refer la foame, ci ai putea sa mananci cat e nevoie, nu pana te simti plin si sa mananci doar(sau macar multe) vegetale.

| kiri11 a răspuns:

Eu am slabit aproximativ 16 cu suplimentul green cofee. Doar ca - sport, dieta si ceva vointa happy dar suplimentul cred ca pentru cele 4 kg in 2-3 luni te va ajuta cu siguranta si fara sport.

| NekoLoriichan3 explică (pentru kiri11):

Mulțumesc,dar nu vreau să slăbesc cu ajutorul suplimentelor alimentare ^^

| Holy2010 a răspuns:

In legatura cu bananele, merele, ceaiul, cafeaua.
Ceai poti sa bei cat poftesti daca este neindulcit. Atentie la ceaiurile de fructe pentru ca fac aciditate si o sa te roada stomacul.
Mere si banane e bine sa mananci la scoala inainte de masa.
Este o regula simpla...Carbohidratii in prima jumatate a zilei pentru ca dau energie si cresc glicemia mult. Proteine e bine sa consumi mai ales seara cu salata.
Nu mai mult decat doua banane pe zi. Mai bine doar una si doua mere. Bananele sunt bogate in calorii si pana la urma desi conteaza ce si cum mananci conteaza totalul de calorii acumulat.
1 banana mare contine aproximativ 210 calorii
1 kilogram de dovlecei 170 calorii!
Oare ce umple stomacul mai mult?
Mai este si indicele glicemic dar sa nu intram in detalii prea tehnice.
Cerealele daca vrei sa mananci mananca dimineata in nici un caz seara. Si oricum alege cele din tarate fara zahar.
Cafeaua... Daca bei foarte bine, te ajuta sa slabesti.Mergi la Mall, iti iei un latte fara zahar si te plimbi prin magazine cat te tin picioarele. Macar arzi calorii intr-un mod placut.

| Daniel26 a răspuns:

Redu portiile, insa fara a sari peste mese. Trebuie sa ai 3-5mese/zi. Redu painea si elimina dulciurile. Nu uita sa bei apa, pentru hidratare si ca activitate sportiva, fa-ti un obicei in a merge pe jos zilnic, macar 45min.

| Alina49335 a răspuns:

Cel mai simplu, ai nevoie de 1 sapt de acomodare cu noul stil de mancat:
-mananci din ce in ce mai putina paine (dupa o sapt nu mai mananci DELOC paine)
-mananci ORICE din ce in ce mai putin;
Dupa saptamana de acomodare:mananca dimineata (OBLIGATORIU), dupa-amiaza (in jur de 3) si ATAT! Seara bei un ceai sau manaci niste iaurt(200g) cu fulgi de ovaz si gata.

Ar fi super sa mananci banane, iaurt (nu neaparat degresat), fulgi de ovaz, mere, portocale, goji si sa elimini sucurile, produsele de patiserie, chipsurile..mananci din toate cate putin. Poti manca o data pe luna niste cartofi prajiti si poti merge intr-o duminica la o cafea, dar in rest sa ai grija ce si cum. Daca esti fata:Sa faci niste exercitii pentru fund pentru ca ti se va lasa.++ abdomene sau ceva sport seara. Puup.

| NekoLoriichan3 explică (pentru Alina49335):

Am incetat de mult sa mananc paine, doar cateodata mananc, dar putina
ce as putea sa mananc la scoala? sunt de dimineata la liceu
cam cate banane pe zi e recomandat?

| NekoLoriichan3 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! ^.^