| Ara997 a întrebat:

Cunoasteti persoane diagnosticate cu sindrom ASPERGER?
Am urmatoarele intrebari:
Cum se comporta in societate?
Ce nevoi speciale au?
Ma intereseaza orice legat de acest sidrom.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NicoleEazi a răspuns:

Stiu un caz cu sdr Asperger, nu stiu multe detalii insa ce stiu iti voi scrie, poate ajuta, este vorba despre un barbat, 35 de ani,divortat,profesor,sotia lui a aflat ce sdr are dupa ce au divortat,au copii normali impreuna,cei cu sdr sunt mereu preocupati sa faca ce au in minte,merg dupa telul lor si nu prea intereseaza aspectele din exterior, din punct de vedere al comportamentului ei fac ce le spui sa faca insa au nevoie de detalii multe, specifice, nu poti sa le spui du-te adu-mi apa spre exemplu ci te rog sa mergi la chiuveta sa iei un pahar sa pui apa in el de la robinet si sa imi aduci, in asa maniera trebuie sa explici lucrurile ca ei sa inteleaga si sa faca ce ai nevoie.

2 răspunsuri:
| MiraTimiriazevskaia a răspuns:

Nu cunosc asemenea persoane dar din cate stiu asperger e ca o forma usoara de autism. Singurele nevoi sunt cele ale persoanelor autiste in general: intelegere si rabdare. Cum bine stim deja persoanele cu autism au dificultati in comunicare, socializare si empatizare cu ceilalti. Toate astea se pot rezolva cu terapie si un efort din partea ta sa intelegi persoana respectiva