| HoriaMC a întrebat:

Sa ma consider norocos ca am Sindormul Asperger?
Voi ce stiti despre acest sindrom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă regăsești următoarele dificultăți în ceea ce te privește,
foarte probalil să fi (ne)fericitul diagnosticat cu Sindormul Asperger.

Dar pentru că ai pus întrebarea aici pe site, atât de elegant, cred că ești sănătos tun.
Numai bine, Horia!
Dificultăți calitative în aria interacțiunilor sociale (cel puțin 3 din 5)

dificultăți marcante în folosirea limbajului nonverbal
eșec în dezvoltarea relațiilor cu persoane de aceeași varstă
lipsa interesului în a fi pe placul altora, în a face cunoscută experiența lor altora
lipsa reciprocității emoționale sociale

Dificultăţi calitative ale comunicării verbale şi nonverbale (cel puţin 3 din 5)

tendinţa de a duce orice conversaţie către propriul interes
dificultăţi în a iniţia sau a continua o conversaţie
un mod de a vorbi pedat, foarte axat pe detalii
incapacitatea de a recunoste dacă interlocutorul este interest sau nu de subiectul conversaţiei
tendinţa de a spune lucrurile direct, fără a lua în considerare impactul emoţional lăsat asupra interlocutorului (credinţele false)

| HoriaMC explică (pentru sierra1):

Gen online pot vorbi orice cu oricine...Dar in realitate nu ma duc singur nici pana la magazin...

| minrest a răspuns (pentru HoriaMC):

Ai dignosticul asta dat de medic?

| HoriaMC explică (pentru minrest):

Da

| minrest a răspuns (pentru HoriaMC):

Cred ca prea putin iti afecteaza judecata, cand nu e legata de relatia cu altii. Sigur, putina circumspectie te-ar ajuta. Daca simti tentatia sa saruti o fata din senin, poti sa te gandesti ca asta nu are cum sa fie in regula. Eu cred ca poti duce o viata buna si iti urez succes din toata inima.

| HoriaMC explică (pentru minrest):

Ok. Mersi!

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Adica, ce sa inteleg? Ca trebuia sa zburzi prin viata, fara probleme, sa te uiti de sus cu mila la ceilalti muritori? Sindromul Asperger creeaza in primul rand probleme de inadecvare la situatii. Viata e dura pentru toti. Te decurci tu, daca esti baiat destept.

| MihaiNicu23 a răspuns:

DA, te poti considera un norocos asta daca si tie iti place.

| ziftode a răspuns:

Da, foarte norocos, curand o sa fii urmatorul Dragnea rolling on the floor

| Xaya a răspuns:

Din cate am inteles ai o inteligenta mai ridicata si o activitate sociala mai redusa nu? Acum depinde... Este interesant sa fi destept dar acum prostii integrati social sunt la putere laughing (ex: Dragnea)