| Lilia2621 a întrebat:

Daca ai grasime pe abdomen, in cit timp se vor vedea patratelele? fac in fiecare zi 200 abdomene (le fac corect) de 2 luni, si am abmenul tare, dar nu si patratele. ce trebuie sa fac? In plus fug 40 min pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Foarte bine ai facut ca ai inceput cu abdomenele si mai ales ca le-ai facut corect. Acum vei renunta total la abdomene daca il simti tare si vei incepe tonifierea adica doar alergat. Secretul cu alergatul este sa iti,, sochezi'' corpul - adica 500 de metri alergi usor, apoi deodata 50 de metri sprintezi din toate puterile dupa care revii la viteza initiala si tot asa. In felul acesta grabesti arderile si tonifiezi mai repede abdomenul.

PS: extrem de importanta ramane dieta( peste 70 %)

| Lilia2621 explică (pentru Dreamer):

Multumesc pentru idea cu alergatul. Chiar miine voi incepe

| Lilia2621 explică (pentru Dreamer):

Mi-ai pute zice cu ce viteza ar trebui sa alerg acei 500 de metri? 9 km/h ori mai repede?

| Dreamer a răspuns (pentru Lilia2621):

N-ai pentru ce si nu uita, trebuie socat corpul...adica in momentul cand simti oboseala atunci trebuie sa strangi din dinti si sa sprintezi tare - cum si noi baietii trebuie sa crestem greutatile si intensitatea pentru masa, altfel corpul se obisnuieste relativ rapid cu ceea ce ii dai. Dar cum ai spus ca alergi 40 de minute pe zi atunci acest antrenament nu o sa te streseze atat de tare precum un incepator, dar tot va fi greu...pana la urma asta este si scopul, nu?

PS: Te sfatuiesc sa alergi seara dupa ultima masa, astfel dupa alergat singurele lucruri pe care le vei mai putea face vor fi doar dus si...nani happy. Altfel, daca mananci dupa alergat esti mult mai predispusa sa pui inapoi grasimea datorita metabolismului care este stresat, accentuat.

| Dreamer a răspuns (pentru Lilia2621):

,,9 km/h mai repede'' - Glumesti nu? laughing
Incepi cu alergare usoara si mentii ritmul pe o distanta mare (500 m, mai mult sau mai putin depinde de organism) pana simti ca obosesti. Cand simti oboseala - adica ardere in cvadriceps, gambe, abdomenul inferior si oblici atunci este momentul sa sprintezi la intensitate MAXIMA!
SFATURI:
- foloseste-te corect de maini cand alergi (nu arunca coatele pe spate, unghi de 90 gr intre brat - antebrat)
- hidrateaza-te FOARTE bine (doar apa de la temperatura camerei)
- cand simti ca pulsul o ia razna, nu-l lasa sa preia controlul respiratiei, incearca sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura intr-un ritm controlat de TINE (se invata in timp)
- nu alerga cocosata, afecteaza respiratia
- impinge chiar si cu varful piciorului atunci cand sprintezi
- invata sa sprintezi pe jumatate din laba piciorului fara sa atingi cu, calcaiul ( in acest fel stresezi mai mult fibrele oblice ale abdomenului, care conteaza extrem de mult la definire )
- dupa terminarea antrenamentului incearca sa continui alergarea inca 5 minute intr-un sens descrescator pana la oprire
PS: Ai foarte mare grija cu respiratia, in acel moment vei avea senzatia ca nu vei putea sprinta sau ca-ti vine sa lesini dar este doar corpul tau care,, nu stie'' ce ii faci.

10 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Inca un secret... dupa ce vei ajunge la definirea dorita de tine si o sa vrei sa te duci pe plaja si sa te dai mare cu,, patratelele'' tale, inainte cu o zi trebuie sa te autodeshidratezi. Da, ai auzit bine, daca astazi consumi foarte putine lichide...maine tot corpul va parea de 2 ori mai tonifiat pentru ca, corpul este usor deshidratat, si stim foarte bine ca, corpul reprezinta in mare parte apa si nu oase, muschi sau grasime.
Insa acest,, truc'' il recomand maxim o data pe saptamana deoarece te streseaza atat fizic cat si psihic.

PS: Poate aveati impresia ca lumea culturismului este usoaralaughing

| Moldovan_Yonel_1995 a răspuns:

Abdomenele se fac in mai mult moduri depinde cum le faci incearca niste tutoriale uite aici http://www.youtube.com/watch?v=Ha_cMsi9JC0 si incearca sa nu mai mananci atatea chesti cu calorii http://calorii.oneden.com/ dieta este foarte importanta si stai linistit ca o sai ai si tu patratele dar depinde de persoana cau uni se foarmeaza mai greu :)

| gabibos123 a răspuns:

Ar trebui sa inerci sa faci alt feluri de abdomene adica mai grele cum ar fi cu cotu drept la genunchiu stang si invers cand te ridici si de alea 200 si o sa mearga sper ca te-am ajutat. Funda?

| Lilia2621 explică (pentru gabibos123):

Le fac pe cele mai grele. si fac si de alea cu cotul drept la genunchiul sting,, si in timp ce le fac simt ca doare, adica simt ca le fac corecthappy