| perla a întrebat:

Daca am trompele legate, mai pot avea copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te operezi sa ti le dezlege, exista o mica sansa sa mai poti avea copii. Daca nu, poti apela la fertilizare in vitro.

Abh
| Abh a răspuns:

Ligaturarea trompelor este o metoda de sterilizare chirurgicala definitiva. Am auzit de un singur caz, la noi in tara, cand pacienta a fost operata pentru a i se permealiza trompele din nou.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu prea, deloc. Doar daca nu ti le-au legat bine.

| n a răspuns:

Teoretic nu, dar daca ele nu sunt legate bine, exista riscul sa ramai insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu vei mai putea sa ai copii.