| anonim_4396 a întrebat:

Am 30 ani, 3 cezariene la activ si 2 copii, in 2002, 2004, 2007 am fost operata si am trompele legate. mai pot face copii ceva mai tarziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Vrei sa te nenorocesti definitiv? Ca sa ti se " dezlege" trompele, trebuie sa te operezi iar interventia nu iti asigura reusita in procent de 100% a reluarii functionalitatii trompelor. In al doilea rand, 3 cezariene sunt deja prea mult pentru abdomenul tau, daca mai suferi interventii pe abdomen ai extrem de mari sanse sa faci aderente care iti vor da dureri toata viata fara posibilitate de vindecare.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un ginecolog iti poate spune, dar nu prea ai voie. Dupa 3 cezariene, uterul tau s-ar putea sa nu mai poata face fata unei sarcini, din pacate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intervenția se numește sterilizare chirurgicală care este ireversibilă, adică nu vei mai face copii niciodată.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

NU! Catgoric! ligaturarea trompelor impiedica trecerea ovulului in uter unde are loc fecundarea... poate prin FIV(fertilizare in vitro) recomandabila femeilor carora li s-au legat trompele sau care au barbatii care au suferit o operatie de vasectomie;

soothe
| soothe a răspuns:

Ce-i mult nu-i bun. Eset putin, foarte putin probabil sa mai poti face chiar si in cazul unei interventii chirurgicale de "dezlegare". Mergi la medicul care ti-a facut "legarea".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu mai poti face copii, din pacate trompele legate nu mai pot fi desfacute.

| procust a răspuns:

Ligatura trompelor este o metoda de sterilizare definitiva, deci nu veti mai putea face copii!

| alexutza697595 a răspuns:

Si bunica mea are trompele legate si nu a mai facut copii. Am impresia ca spunea ca ar putea fi in pericol de moarte daca mai face, dar eu una.nu cred ca se mai poate face. Sa-ti traiasca copilasii!

| AdeeXd a răspuns:

Dar mai vrei sa faci? Nu iti ajung? Scuze daca te-a suparat.

| jannyss a răspuns:

Nu veti mai putea ramane insarcinata niciodata avand in vedere ca ati facut acea interventie chirurgicale de legare a trompelor.
Cu stima Jannys's.