| Cinesafie a întrebat:

Daca iau antibiotice ( TETRACICLINA! ) la 7:45 dimineata si vreau sa beau seara, pot? Sau am auzit ca sunt antibiotice pe care le poti lua si sa consumi alcool fara sa afecteze ceva, tetraciclina in ce intra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este INTERZIS consumul de băuturi alcoolice timp de 24 ore DUPĂ ultima doză de antibiotic!

Chiar dacă în Prospectul acestor antibiotice ( în speţă, Tetraciclina ) NU se precizează că este interzis consumul de băuturi alcoolice, din cauza efectelor adverse destul de GRAVE, nu se recomandă consumul de alcool.

Vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1148_10.11.08.pdf?anmPage=1325&ID=26492

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chiar asa de dependent esti de alcool ca nu poti sa te abtii macar cat te tratezi?!

| DaRaspund a răspuns:

Nu e bine sa bei alcool atunci cand iei antibiotic! Pe langa ca nu-si face efectul poti avea urmari urate.

| Etiene a răspuns:

E un non sens; te tratezi si vrei si sa bei alcool. Citeste prospectul si afli daca ai voie.