| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mănanc în fiecare seară câte : 2 cornuri mari, un pachet de biscuiti, o punga de chipsuri si 1 suc la doză Sprite am şanse să dau în diabet? Menţionez că numai seara şi noaptea mananc dulciuri, iar mâncare mananc doar dupa-amiaza şi atât.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diabetul nu il faci de la prea mult zahar.
Se face in principal pe baza stresului, si a "mostenirii".
Ca sa o dai in diabet iti trebuie excese de genul: 5 borcane mari de miere intr-o saptamana. Cunosc un dobitoc, i s-a facut rau, avea glicemia in rai, dar tot nu a ramas cu diabet.

| johnnny123 a răspuns:

Seara și noaptea sunt cele mai proaste momente să mănânci dulciuri și snacks-uri. Cu atât mai grav dacă le consumi în exces.

Dacă scopul tău este să ajungi la 140 kg și să faci un infarct la 30 de ani, ține-o tot așa!

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Sincer, am 17 ani si mananc dulciuri noaptea si seara de vreo 4 ani, m-am mai ingrasat cu vreo 3 kg maxim. Atata timp cat mancare nu prea mananc nu am sanse nici la 100 de kg sa ajung laughing))

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu înțelegi, pentru că ai metabolismul unui tânăr de 17 ani, care deocamdată "te iartă". Dar dacă îți faci un obicei din a consuma chipsuri și cornuri cu ciocolată la 11 noaptea, o să înțelegi pe la 25 de ani care e problema.

Două croissante au impreuna aproape 900 de calorii. Un pachet de biscuiți are vreo 400 de calorii. O punga de chipsuri vreo 500. Dacă mai adăugam și Sprite-ul, ajungi să bagi în tine aproape 2000 de calorii înainte de culcare.

Asta în condițiile în care necesarul ZILNIC de calorii este undeva între 2000-3000, în funcție de stilul de viață, de la sedentar la foarte activ.

Deci chiar și numai din punct de vedere caloric este prea mult, fără să mai luăm în calcul tot zahărul, conservanții, și restul prostiilor nocive din chips-uri și croissante.

| Deya_Meghy_1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum da poti jongla cu kg. Dar daca continui asa si pe la 28 de ani. E mai greu nitel cu jonglatul kg.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu chiar la 11 noaptea, mai rar pe la 11. In general intre orele 20:00-21:00

| anonim_4396 explică (pentru Deya_Meghy_1993):

Nu neaparat, daca ai vointa poti reusii.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă este după ora 19, deja e prea târziu. Și oricum, ți-am explicat că nu este asta singura problemă.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

O sa ai ghinion; sanse ar fi sa nu iti distrugi stomacul. cauta sa folosesti corect termenii: sansa/ghinion ( vezi Dex )

| peperonies a răspuns:

Depinde de foarte multi factori. sunt oameni care mananca asa pana la 80 de ani si nu patesc nimic. daca sunt sanse? da. daca e probabil? greu de zis fara mai multe detalii. cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru peperonies):

17 fac peste 2 luni 18. Eu cred ca de la 2 cornuri, un pachet de biscuiti si un suc pe zi nu e cine stie ce.

| peperonies a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh cand esti tanar poti sa mananci ce vrei. astea sunt probleme pentru mai incolo.

| Samariteanul a răspuns:

Da,dar sansele nu sunt prea mari pentru ca nu mananci cine stie ce..., doar ca ar fi bine sa mai reduci din suc si in rest poti continua.

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Depinde de metabolismul tau, si de productia de insulina, recomandarea mea este sa mananci mai putin, altfel vei ajunge obez cu siguranta.

| BIBI2308 a răspuns:

Da, ai toate sansele din lume... big grin

| anonim_4396 explică (pentru BIBI2308):

Eii na

| Gaftoneanu_Mircea_1957 a răspuns:

Renunta la suc si chipsuri.Inlocuieste eventual sucul cu un ceai. La 17 ani esti inca in crestere si organismul are nevoie de glucide. Daca le consumi seara, poti sa nu dai in diabet, dar sigur te vei ingrasa.

| crowleyburgon a răspuns:

Aici nu e vorba de doar de calorii si de a te ingrasa.
Oricum vorba aia ca nu trebuie sa mananci dupa 7 seara e o prostie! Poti manca la orice ora atata timp cat nu te culci exact dupa, asteptand 1-2 ore pentru procesul de digestie tot va fi in regula.
Acum, ceea ce mananci tu e foarte bogat in zahar, ia intereseaza-te tu pe net sa vezi cat zahar are fiecare chestie pe care o mananci, de obicei scrie ei pe ambalaj zaharul pe 100 de grame, iar mai apoi vezi daca depasesti cantitatea normala de zahar consumata pe zi, asta tot pe net o gasesti.
Eu cred ca o depasesti, dar ai face bine sa vezi cu cat, esti tanar si nu se resimte, dar cu timpul o sa te ingrasi si poti sa dai ei in diabet, conteaza foarte mult si organismul fiecaruia si cum se lupta el cu factorii externi.

Bafta si macar ai putea manca doar un corn si sa bei apa.

| alexandramatu23 a răspuns:

Daca esti foarte gras/ grasa da. Vei face diabet tip 2. Iti sugerez sa te opresti acum

| anonim_4396 explică (pentru alexandramatu23):

Sunt normal nici gras nici slab.