| Marcel69minecarftGamer a întrebat:

Daca merg la sala nu voi mai creste in inaltime? am 16 ani, 165cm dar mai merg si la inot doar sa ma inalt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdan201739 a răspuns:

Orice exercitii cu gantere te opresc din crestere dar daca faci inot nu prea ar trebui sa te opreasca asa de tare. Cel mai bine sa mai astepti, m-am informat pe net si am aflat ca momentul in care ar trebui sa te apuci de sala este dupa 20 de ani cand te opresti din crestere.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mai astepti vreun an doi pana cand te vei apuca de sala.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde ce exercitii faci, e posibil sa iti ingreunezi procesul de crestere daca faci exercitii cu greutati mari deasupra capului, pentru ca iti tasezi coloana. Daca faci de intretinere, si nu vrei sa ajungi "the strongest man" ar trebui sa fii in regula.

| Bogdan201739 a răspuns:

Depinde. Daca mergi la sala si faci flotari, abdomen, genoflexiuni (nu folosesti gantere sau aparate) nu ar trebui sa ai probleme. dar daca tragi de fiare o sa ai probleme cu inaltimea, dar tu ce inaltime ai vre sa ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan201739 a răspuns (pentru Marcel69minecarftGamer):

Orice exercitii cu gantere te opresc din crestere dar daca faci inot nu prea ar trebui sa te opreasca asa de tare. Cel mai bine sa mai astepti, m-am informat pe net si am aflat ca momentul in care ar trebui sa te apuci de sala este dupa 20 de ani cand te opresti din crestere.
Cred ca cel mai bine ar fi sa mai astepti vreun an doi pana cand te vei apuca de sala.

| Ineedhelp5555555555 a răspuns:

Nu are legatura cu inaltimea. Faci efort fizic ceea ce este benefic pentru trupul tau. Am aceeasi varsta si nu m-am oprit din crescut dupa ce am inceput sala