| FataȘarpe a întrebat:

De 2 ani sunt somnambula.
Mereu merg in somn noaptea, comportandu-ma normal, ba chiar si vorbind.
Problema e ca de un timp nu doar bantui prin casa, ci merg pe trotuar spre magazin, prin parc, am si intrat intr-o dimineata in curtea vecinului.
De cateva ori m-am trezit ori julita in genunchi, ori cu rani mai rele, murdara sau plouata.
Am incercat sa ascund cheile de la casa, sa le ascunda mama sau altcineva, dar mereu le gasesc. Odata cred ca am sarit gardul.
Cum as putea sa fac sa nu mai merg in somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Ciudat eu vorbeam in somn ce au mai ras amici mei pentru scurt timp iti sugerez ca cineva sa piteasca cheile de la usa al naibi de bine nu doar asa sa fie in asa fel incat sa nu ajungi la ele sau sa nu le poti lua fara sa te trezesti.

| Sase a răspuns:

Catuse. Nu poti gasi cheile daca nu ajungi la ele. Ah, si evident, mai usor cu cafeaua, pentru ca excita sistemul nervos central.

| CristiCristiano a răspuns:

Consulta un doctor sau fă un tratament

| CaddyADNEXP a răspuns:

Iei pastile ceva orice pastile. eu am luat oadata unele de memorie si cate zile le luam la fel megeam.

| FataȘarpe explică (pentru CaddyADNEXP):

Nu. Doar ca eu de cand sunt somnambula nu imi amintesc ce visez. Oh da. Ar mai fi ca beau 6 cani de cafea pe zi. Crezi ca e de la asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FataȘarpe):

Cum sa bei 6 cani de cafea pe zi... Mai ales la varsta asta, zau asa.
Incearca un ceai ceva, ceai de menta. Ajuta big grin

| FataȘarpe explică (pentru DoarBogdan):

Beau si ceai. In loc de apa. Nu imi place apa.
Ceai beau tot in jur de 6 cani, incerc sa fiu hidratata :3 big grin
tongue

| DoarBogdan a răspuns (pentru FataȘarpe):

Clar.
Dar bea si apa. Eu unul beau foarte multa.
Dar am deviat de la intrebarea ta, hm... Poate are legatura cu faptul ca esti moarta? big grin

| FataȘarpe explică (pentru DoarBogdan):

Nu sunt pe triviaaaaaa...
T^T e serioooosssss

raule.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FataȘarpe):

Scuze sad mediteaza. Ajuta.

| LarittaVis a răspuns:

Horoor... te ai gandit la un doctor poate se poate trata!