| Mario1994 a întrebat:

De ce ma enervez tare cand sunt obosita? Sunt singura persoana care se enerveaza din cauza oboselii? Imi vars nervii uneori, nu am mai fost asa. Muncesc mult dar e grea viata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ASa fac si eu, cand sunt obosita sau cand mi-e foame. laughing Avem tendinta sa fim mai agresivi in astfel de situatii din ce am auzit.

| Freya1 a răspuns:

Si eu sunt irascibila cand sunt obosita si nu mai dau randament in nimic si cred ca asta ma enerveaza si mai tare.Nu imi place sa dorm si nici nu pot si aici lucrurile devin si mai complicate...

| WaterDrop a răspuns:

De ce sa nu o faci? Lasand la o parte faptul ca ceea ce patesti este pe fondul oboselii si a vietii nesatisfacatoare pe care o ai, faptul ca mai dai afara din "ei" te ajuta sa pastrezi un echilibru si arata ca esti o persoana normala. Cei care nu tipa sau nu se exteriorizeaza uneori, sunt predispusi la depresii/alte boli psihice mai grave. Deci, da`i bataie, cand vrei sa tipi, tipa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma enervez des si fara sa fiu obosita, bine macar ca nu se vede.Nu si eu devin mai irascibila cand sunt obosita, pur si simplu nu prea am chef de nimiv

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

La mine e alta situatie, ca ma enervez cand sunt obosita sau cand ma bate cineva intruna la cap cu toate prostiile. Imi pare rau prin ce treci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Ăm...nu trec prin ceva asa "rau"...toata lumea e mai irascibila cand e obosita.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ceea ce spui! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Ma bucur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i chiar asa de grea viata.Depinde cum o privesti. Daca gasesti bucurie in tot ce faci iti e foarte usor.Sa fii multumita de ce ai si sa ai multa rabdare, poate asta e solutia.Iar cand esti obosita nu vorbi mult, doar analizeaza si incearca sa fii atenta la ce se intampla cu tine.

| sweetys a răspuns:

Este o reactie la oboseala. Asa patesc si eu cand sunt foarte obosita. La mine ajunge pana in stadiul in care imi da sangele pe nas de la oboseala. Dar prima faza sunt nervii.

| Mario1994 explică (pentru sweetys):

Imi pare rau. Asa e, e o reactie. Dar incearca sa fii mai calma. Ai grija de tine.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Si la bebelusi si la copii mici poti observa aceasta manifestare de agitatie si de nervi cand apare oboseala.Stresul apare cand exista oboseala, agitatie in jurul tau, abaterea de la mesele principale ale zilei etc.Tu manifesti aceste stari date de stres din cauza oboselii.Incearca ca doarmi cand esti obosita, si nu lasa pe altii sa te deranjeze cand te odihnesti.Eu pun mare pret pe odihna decat pe hrana si apa.Munca te oboseste si te descarca de energie, nu uita sa nu uiti de tine si sa te rasfeti, doar tu esti importanta si nimeni nu stie ce simti.Meriti"a doua sansa"

| Mario1994 explică (pentru FoxyM):

Ai mare dreptate. Dar nu pot sa dorm cand vreau. Cand am job, lucrez mult si ma obosesc ca naiba. De ma enervez, nu intotdeauna. Iti multumesc mult pentru raspunsul tau. Am observat ceva si la copii mici.

| FoxyM a răspuns (pentru Mario1994):

Dupa serviciu poti incerca, dar nu inainte sa bei o cana cu ceaiul preferat si de baia calda si relaxanta.Stresul este cauzat si de lipsa de magneziu din corp.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Tocmai,ti-ai raspund singura la intrebare, esti obosită, esti mai nervoasă, nu mai ai răbdarea necesara. Uneori mai ia o pauza, te poate ajuta. Mergi la un psiholog...