| Awp_Alex_1990 a întrebat:

De ce mereu cand ma scol am limba albicioasa? Chiar si daca o curat dimineata, pe timpul zilei se face putin alba(intr-o zona).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ai cumva reflux gastric? Ai arsuri pe piept, gat etc? AI probleme cu stomacul? AI carii?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si intreaba l, aici nu stie nimeni, nu ai medic de familie? fa ti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai candida in organism! O ciuperca care s-a multiplicat foarte mult si ar trebui tinuta sub control, pentru ca poate duce la multe boli.
Incearca sa elimini mancarurile care ajuta la inmultirea ei si sa iei probiotice in acelasi timp, ca sa populezi stomacul si intestinele cu bacterii bune, sanatoase. Imagineaza-ti cat de multa candida ai, daca ea normal "locuieste" in stomac, iar acum a ajuns in gurita, asta inseamna ca a inflorit si s-a inmultit peste masura.
In general candida o facem de la un regim alimentar neechilibrat sau un tratament cu antibiotice, care omoara bacteriile bune din corp si le ajuta pe cele mai putin bune, precum candida, sa ia amploare.
Chefirul (kefir) este una din cele mai puternice bauturi cu probiotice bune, sanatoase si naturale, baut dimineata pe stomacul gol, intre mese si seara inainte de culcare, ajuta la repopularea stomacului si intestinelor cu bacterii sanatoase, ucigandu-le pe cele rele, precum candida.
O alta varianta este sa cumperi din farmacie capsule cu probiotice.
Iar pe viitor, orice pastila de antibiotic se ia cu chefir, iaurt de casa sau din cel organic (fara fructe, fara zahar), ori lapte batut ori sana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce mi-a placut asta cu "gurita". laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Limba albicioasa (mai ales la baza) poate sa nu insemne nimic. Poate asa e limba ta. Daca asa esti de cand te stii nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca doar acum, de cateva zile/saptamani s-a facut alba ar putea fi o infectie sau o candidoza bucala. In cazul asta, mergi la medic. Daca asa e de cand te stii, stai linistit.

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Si eu cred ca e posibil sa ai o afectiune la nivelul gurii, un fel de ciuperca. Cel mai bine este sa consulti un specialist.