| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 ani am vise in care sunt batut, scuipat de persoane cunoscute chiar daca nu am nimic cu ele, nu se intampla chiar in fiecare zi dar se intampla la o perioada de timp, am visat ca eram in scoala generala si ca ma imbranceste un fost coleg, ca sunt intr-un loc si cineva tot face cu gura la mine ca si cum ma tot scuipa dar fara oprire. Odata am visat ca eram intr-o curte si era plin de copii mici care se tot jucau si era o groapa mare si eu eram in groapa aia si ma bateam cu un copil si ma tot impingea si nu puteam face nimic si mi-a bagat mana in stomac si m-a omorat. Ori doar visez ca ma intalnesc cu persoane am visat ca vad o casa si dupa ca trec pe drum si ca vad persoana respectiva dar e cu ochii inchisi, ultima data am visat ca eram in fata la un magazin si in fata mea erau doua persoane, nu vorbeau nimic si se tot uitau la mine si pareau seriosi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ori esti un copil si in copilarie toti avem vise oribile, ori te uiti prea mult la filme dure, urate.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu e. Și taică-meu vitreg lua bătaie și era jefuit des, fiindcă tot consuma alcool, mergea cu oameni nepotriviți în locuri nepotrivite, efectiv repeta aceleași greșeli fără sa învețe ceva din asta, cei care stăteau cu el la masa așteptau sa se îmbete și îl băteau/jefuiau. De multe ori îmi spunea ca avea genul asta de vise, avea cosmaruri, odată o lovit-o pe maica-mea după un astfel de vis, visa ca se bătea, tot genul acesta de vise avea. Acum nu mai locuiesc cu el.
Acest user sigur o avut o trauma majora în copilărie, și se tot gândește acolo, e ancorat în trecut.
Chiar el o precizat într-o alta întrebare ca tot își imaginează tot felul de chestii, și el într-un fel sau altul datorita proiecției mentale provoacă acest gen de vise, e ancorat în trecut. Are nevoie de ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar nu-l poate ajuta nimeni pe aici. Poate merge la un psiholog in cazul asta.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Da, pai asta i-am sugerat și eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa fie o trauma din copilărie rămasă în subconștient, și sa se "reactiveze" când visezi, când visezi ai proiecții mentale către trecut la nivel inconștient, este o refulare a subconștientului și asociat, perceput de creier ca abuzul sa fie chiar de cei cunoscuti de tine în momentul prezent.

| AdiAditzu1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil ca in vise sunt doar colegi de scoala sau fosti colegi

| anonim_4396 explică (pentru AdiAditzu1998):

Da, este destul de posibil, doar tu ști ce chestii ți s-a întâmplat in copilărie. Vizitează un terapeut happy