| Ѵαмριяɛ a întrebat:

Din ce cauza ne apar cosuri? funditahee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

In primul rand totul este pe baza hormonala la varsta adolescentei. Porii produc un ulei numit sebum pentru a mentine suprafata pielii elastica si hidratata. Acest ulei urca pe un fir de par foarte subtire care este localizat in fiecare por, care apoi acopera suprafata exterioara a pielii.acest proces natural nu ridica nici un fel de probleme.totusi, atunci cand un copil ajunge la pubertate, androgenul functioneaza la capacitati maxime, ceea ce cauzeaza producerea unor cantitati mai mari de ulei pe langa multe alte dezvoltari ale organismului.supra-productia de ulei astupa porii atunci cand se amesteca cu celulele epiteliale moarte pe care corpul le indeparteaza in mod natural pentru a face loc celulelor vi si sanatoase, iar un por inchis este practic un fel de vas Petri pentru bacteriile localizate in acel por.porii astupati si modul cum sistemul imunitar incearca sa rezolve problema prin producerea de puroi sunt factori care duc la aparitia cosurilor, punctelor negre, si punctelor albe. apoi,cosurile la varsta maturitatii si aparitia lor din senin ca sa ma exprim mai pe inteles,se datoareaza consumului excesiv de sare,grasimi,alcool,tutun,o alimentatie precara, un stil de viata haotic cu nopti nedormite si efort fizic indelungat. facand toate aceste activitati organismul se imbolnaveste, slabeste.consumul de sare, contimente si prajeli, grasimi vot duce la ingrosarea arterelor sangvine si la imbolnavirea rinichilor.de aici este foarte simplu de inteles.toxinele din organism nu se mai elimina si circulatia sangelui este precara periclitand aparitia puroiului, a infectiilor, a cosurilor.traieste sanatos.consuma apa cat de multa,ceaiuri,fructe,legume,evita grasimile si prajelile pe cat posibil,nu manca foarte condimentat,nu fuma,odihneste-te cat trebuie, respira corect, traieste sanatos si in armonie cu tine si cu cei din jur.inca un secret care il stie toata lumea-organismul nostru contine 90% apa.deci sa-i dam Cesarului ce este al Cesarului.bea apa multa si curata organismul in primul rand pe dinauntru ca sa emane frumusete si nanatate si pe exterior. Timpul corect pentru a bea apa va imbunatati eficacitatea ei pentru corpul uman, este-doua pahare de apa imediat dupa trezire, ajuta la activarea organelor interne.un pahar de apa cu 30 de minute inainte de o masa.ajuta digestia.un pahar de apa inainte de a face baie. ajuta la scaderea tensiunii sanguine.un pahar de apa inainte de culcare. ajuta la evitarea unui atac cerebral sau de cord.si binenteles apa ajuta mult la purifierea intregului organism-sange, rinichi in primul rand.multa sanatate.si nu uita sa zambesti este secretul frumusetii!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Perioada de pubertate prin dereglări hormonale, medicație, creme de față, infecții ale pielii, etc.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Aparitia cosurilor este o afectiune care apare la tineri si adolescenti.Se pare ca de vina este testosteronul un hormon sexual.

| Ð0ℓySh a răspuns:

...1-mancarea uleioasa si sarata, chiar si prea dulce.
...2-transpiratia
...3-menstruatia.

,,,,sau daca esti un pic mai plinutabig grin

de ex,,, eu am cosuri pe spate.x(
si pe frunte cand sunt pe ''rosu''...
cosurile de pe spate dispar, de ex, daca stau 1-2 ore la soarehappy

| DianaDidi95 a răspuns:

Din cauza pubertatii! Cosurile pot aparea si inainte sa ai menstruatie. Insa acestea pot aparea si din cauza prafului, sau daca ai breton iti pot aparea cosuri pe frunte din cauza pretonului!
Funda?

| SwEeTgIrL_1752 a răspuns:

Cosurile apar din cauza excesului de sebum de pe fata

| Piiink a răspuns:

Cosurile apar din cauzaa transpiratiei aflat pe fata deaorece cand transpiri ti se deschid porii fetei si transpiratiaa care contine sraruri minerale intra in contact cu bacteriile din aer si asa apar cosurile big grin Ca sa scapi de ele spalate mereu pe fata cu sapun eventual [Protex] adica sa te speli in fiecare dimineata dupamiaza si seara si sa te dai cu o crema inkerca "Nidoflor" se gaseste in toate farmaciile si nu este nici ff skum in jur de 10 15 lei big grin funda puppy dog eyes?

| cipp94 a răspuns:

Raspunsul asta a lui Kiki mi s-a parut fenomenat laughing

| Dede_5747 a răspuns:

Buna.1.DIn cauza varstei...happyDeoarece toate fetele(aproape)au cosuri. Dupa mine ai 15-16 etc ani este si o varsta normala l care sa iti apara cosuri deja de la 11ani incep sa apara.si te vor tine ani buni daca nu`i tratezi.veerisoara mea.s-a dus la doctor si i a dat o crema pentru asa ceva.ar trebuii` sa inkerki.,. Fundaapuppy dog eyeslove struck