| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca faci sala nu mai cresti, am 16 ani, 1, 72 m si as vrea sa mai cresc macar pana la 1, 78-1,80 :d?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

1.72 la 16 ani este foarte bine, acum depinde si ce greutate ai, dar ca inaltime esti bine.Mai ai timp sa cresti oricum, pana la 18-20 ani tot cresti.Deci mergi la sala, sau apuca-te de exercitii linistit ca nu vei avea probleme.Bafta!

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall! Nu daca faci sala nu cresti! daca iei anabolizante, si faci exercitiile, in picioare. marea majoritate trebuie sa le faci sezut si cu greutati moderate. este bine sa faci cat mai multe extensii, si intinderi. este bine la fel sa faci bazin. te ajuta mult Pa!

| Azµre a răspuns:

Până la 18 ani tot să crești. Alimentația este baza și sportul, ai putea face înot, este bun pentru creștere și o dezvoltare armonioasă.

| greyhound a răspuns:

Nu e in intregime adevarat dar iti recomand totusi sa faci alte sporturi.
Lasa-ti corpul sa se dezvolte normal, pana la 18-19 ani o sa ti se dezvolte si muschii (trebuie sa ai grija sa mananci corect si sa ai activitate)

| Epigonul a răspuns:

Pentru a avita stoparea cresterii, incearca sa eviti a ridica greutati mari, sau greutati in general deasupra capului.Aici da, ai putea avea o problema, dar altfel, nu-ti face griji.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Epigonul):

Eu din vacanta de vara vreau sa ma apuc sa fac si exercitii cu gantere, asta poate avea vreun efect negativ asupra cresterii in inaltime?, tin sa mentionez ca mai multi membri din familia mea sunt inalti, peste 1, 80, fratele meu mai mare are 1, 87, eu nu vreau sa ma fac asa inalt, 1, 80 ar fi perfect.Multumesc pentru raspuns...

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Epigonul):

Am 60 kg.

| Epigonul a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Este destul de ok, dar nu ti-ar mai strica cateva kg in plus.Si eu am in jur de 1.75-76 si pana in 70 de kg si as vrea sa mai pun vreo 2 kg. Daca te vei apuca de sport cu siguranta vei pune si cateva kg pe tine, deoarece efortul iti va face foame.Ideea este ca tu sa te simti bine cu greutatea si inaltimea care le ai, sa nu te simti slabit sa ai rezistenta.

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Epigonul):

Ok, multumesc pentru ajutor.

| Epigonul a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Oricând,cu plăcere!

| Epigonul a răspuns (pentru NuMaContrazice):

1.72 la 16 ani este foarte bine, acum depinde si ce greutate ai, dar ca inaltime esti bine.Mai ai timp sa cresti oricum, pana la 18-20 ani tot cresti.Deci mergi la sala, sau apuca-te de exercitii linistit ca nu vei avea probleme.Bafta!

| Bogatasul a răspuns:

Nu este adevarat. Daca ridici haltere de mic nu mai cresti!
Funda

| Alexandro9050 a răspuns:

Si eu am auzit ca daca faci sala nu mai crsti, dar cica daca faci exercitiile optime care sa nu t-e opreasca din crescut nu ai nicio problema

| adyyyyyyyy a răspuns:

Nu este adevarat! si eu am facut si nu mi-s-a intamplat nimic, doar daca faci sala de mic, atunci nu mai cresti