| virgilmirescu a întrebat:

E adevarat ca, daca zgarii sau rupi o alunita, poti sa faci cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| augustina_rotaru a răspuns:

Daca ai o alunita canceroasa si ea se rupe, tot nu e neaparat grav, mai ales daca nu iti da sangele sau nu intra sangele tau in contact cu alunita rupta. Daca, insa, doar o zgarii sau ranesti si iti da sangele, nu e deloc bine... Vorbeste cu un dermatolog!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, o singura traumatizare a unei alunite care inainte nu se modificase nicicum nu da cancer. Dar alunitele suspuse traumatizarii repetate trebuie scoase (alunitele de pe barbia barbatilor, alunitele din palma sau de pe talpa, alunitele de pe zonele bretelelor la sutien sau elasticului de la chilot).
De asemenea, trebuie scoase cat mai repede alunitele care, in urma traumatizarii sau nu, cresc, isi schimba culoarea, devin neomogene, cu margini imprecis delimitate, se infecteaza, supureaza, sangereaza sau au chenar rosu.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Brigaela si eu o alunita in pe obraz este necesar sa o scot? imi este frica ca atunci cand o sa-mi creasca barba sa nu tai cu lamasadastept un sfat de al tau.

doiny
| doiny a răspuns:

Da, este adevarat. cunosc o persoana care a murit din aceasta cauza, iar tatal meu avea o alunita in barba si odata cand se berberea a taiat-o din greseala. i s-a infectat si s-a duc la doctor. i-au facut niste analize si i-au spus ca trebuie operat urgent pentru ca incepuse sa dezvolte celule canceroase. nu este de glumit cu asa ceva!

| mariazet45 a răspuns:

Nu intodeauna, dar daca dupa ce ai zgariat-o incepe sa se infecteze sa se inroseasca saau sa curga de acolo un sange urat mergi la medic. Nu intodeauna sunt cancere nici asa am cunoscut pe cineva care a a vut asa ceva si a mer la medic lea caterizat si ia trecut. Pentru fata cel mai bine ar fi sa le ocolesti, mai bine lasa un fel de barba in locu acela /sanatate.

| LuS[z] a răspuns:

Da e foarte adevarat! am auzit destule cazuri! alunitele apar cel mai des in timpul verii asa ca vara aceasta te sfatuiesc sa nu stai foarte mult la soare1pentru a afla mai multe te sfatuiesc sa dai un search pe google

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare, azi m-am zgariat la o alunita, si cam dupa 5 min, cand am pus mana, era sange coagulat cam nu exagerez, cat o furnica, foarte putin...se poate spune ca a curs sange? m-am dat cu o crema ce cicatrizeaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a rupt una o alunita, ca m-a piscat, nu s-a rupt toata, doar jumatate, jumatatea cealalta a ramas, a curs putin sange.
Are ceva?
Va rog sa imi raspundeti repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeee am si o alunita exact la gat si mi sa rup nu stiu cum dar cand am pus mana la ea nu curgea deloc sange pot sa fac cancer?

| stelica a răspuns:

Am avut o alunica de culoarea pielii iesita infara mica de tot si am rupt-o si mi-o curs sange. Pot face cancer?

| adelina_turturica a răspuns:

Partial adevarat. Alunitele sunt de doua tipuri, benigne si maligne. Cele benigne nu au celule canceroase, iar cele maligne au. Daca iti da sangele cand rupi alunita, exista riscul de a-ti intra celule canceroase in sange, care e cam totaia cu metastaza.